Suudi Arabistan, kadınlara yönelik baskının sembolü haline gelen politikasında değişikliğe giderek, kadınların otomobil kullanmasına izin verileceğini bildirdi. Mevcut uygulamaya göre kadınlar, sadece yanlarında aile üyelerinden bir erkek olması durumunda araç kullanabiliyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman, kadınlara ehliyetin verilmesini öngören emri imzaladı. Kral, kararın en son 2018 Haziran ayına kadar uygulamaya konulması talimatını verdi.

Bugüne kadar Suudi Arabistan, kadınların araç kullanması yasak olan tek ülkeydi. Araba kullanma hakkı için mücadele eden kadınlar hapse atılıyordu.

Komisyon düzenlemeyi belirleyecek

Suudi devlet haber ajansının haberinde, “Kraliyet emri, erkek ve kadınlara eşit temelde ehliyetin verilmesi dahil trafik kurallarını düzenliyor” dendi.

Kralın emrine uygun olarak ülkede özel bir komisyon kuruluyor. İçişleri, maliye, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlıklarının temsilcilerinden oluşacak olan komisyon, kralın bu kararının nasıl hayata geçirileceğini belirleyecek.

Konuya ilişkin dünya ülkelerinden ilk açıklama ise, ABD'den geldi. ABD'li yetkililer kararnameden memnuniyet duyduklarını bildirerek, gelişmeyi 'doğru yöne giden yolda büyük bir adım' olarak tanımladı.

(Fotoğraf: dailymail.co.uk)