Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Özgecan Aslan davasıyla ilgili cezaevinde öldürülen Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında, 'Adam öldürme' suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onarken Gökçe hakkında 'cinsel saldırı' suçundan verilen 24 yıl hapis cezasını ise delil yetersizliğinden bozmuştu.

Bugün Tarsus Adliyesi'nde bozulan davanın ikinci duruşması gerçekleşti. Kadın örgütleri de davayı takip etmek için adliye önünde buluştu. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) üyelerinin adliye önünde yaptığı basın açıklamasında "Şunu söylemek istiyoruz. Hepimizin bildiği gibi kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığı bir durumla karşı karşıyayız. Ancak biz bütün illerde, meydanlarda, adliye salonlarında bulunarak mücadele etmeye devam edeceğiz. Şunu da çok iyi biliyoruz, bu yıl bizim verilerimize göre malesef kadın cinayetlerinde faili meçhuller, şüpheli ölümler artmış durumda. Bu davada da sanık delilleri kararttığı için aklanırsa, daha sonra da şüpheli ölümlerin artacağını biliyoruz. Cinsel saldırı suçu ve cinayet suçunun işlendiğini biliyoruz, deliller ortada.  Delilleri karartan suçlular aklanmamalıdır." denildi.

 

Yargıtay'ın kararı bozuldu: Nitelikli cinsel saldırı suçu vardır

Mahkeme, Yargıtay'ın  nitelikli cinsel saldırı suçu yoktur' kararını kararını bozdu. Ancak Özgecan Aslan'ın cinsel saldırıya uğradğı dolmuş 'herkesin olmak zorunda yerler kapsamında ele alınmadı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Fatih Gökçe hakkında nitelikli cinsel istismar suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Gökçe'ye iyi hal indirimi uygulamadı.