Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanunu’ndaki değişikliğe ve kadınlar için tehdit oluşturan Mağdur Hakları Kanunu tasarısına karşı “Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez” diyerek kampanya başlatan kadınlar yurdun dört bir yanında sokağa çıktı. Kadınlar yarın (2 Ekim) Ankara’da TBMM önünde buluşacak.

İstanbul

Kadınlar İstanbulda #Buyasalarböylegeçemez diyerek bir araya geldi. Yaşasın kadın dayanışması sloganları eşliğinde Süreyya Operası’ndan Khalkedon’a gelindi.

Ankara

Ankara'da kadınlar Müftülük ve Mağdur Hakları yasa tasarılarına karşı Sakarya Caddesi’nde açıklama yapmak istedi anca polisin engellenmesi üzerine kadınlar Konur Sokak’a yürüdü ve açıklamayı orada yaptı.

(Fotoğraf: Sendika.org)

İzmir

(Fotoğraf: Sendika.org)

İzmir’de kadınlar ‘eşit ve özgür bir hayat istiyoruz’ diyerek müftülere nikah yetkisi verilmesini protesto etti.

Samsun

(Fotoğraf: Sendika.org)

Samsun Kadın Dayanışması üyeleri bu ‘yasalar böyle geçmez’ diyerek bir araya geldi.

Eskişehir

(Fotoğraf: Sendika.org)

Eskişehirli kadınlar saat 15.00’da Kanatlı AVM önüne gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 2 Ekim’de meclis önünde yapılacak olan eyleme çağrı yaptı.

Kocaeli

(Fotoğraf: Sendika.org)

Kocaeli Kadın Platformu da İnsan Hakları Parkı’nda buluşarak müftülük yasasını protesto etti.

Bursa

Bursa Kadın Platformu saat 17.00'da Bursa Heykel'de bir araya geldi. Basın açıklaması okuyan platform üyeleri açıklamada müftülük yasasının çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağı ve eşitsizliği arttıracağı vurgulandı.

Balıkesir

Balıkesir'de bir araya gelen kadınlar müftülük yasasının çocuk evliliklerini arttıracağını vurguladı.