Toplanan kadınların Meclis önünde açıklama yapması polis tarafından engellenince devreye kadın vekiller girdi.

CHP’li Şenal Sarıhan, Tur Yıldız Biçer HDP’li Meral Danış Beştaş, Sibel Yiğitalp, Bedia Özgökçe Ertan ve Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da katılımıyla Meclis bahçesinde bir açıklama gerçekleştirildi.

Açıklama yapan kadınlar, Bugün Meclis’in açılışı nedeniyle bugün buraya geldiklerini ifade ederken kadınların hayatlarını etkileyen yasaların, kararların kadınlara sorulmadan yapılmaması gerektiğini vurguladı. Bu yasa tasarısının çocuk evliliklerinin önünü açacağı ve toplumsal eşitsizliği arttıracağını ifade eden kadınlar ‘müftü nikahını kabul etmiyoruz’ diyerek tepki gösterdiler.

Söz alan CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, TBMM’de çalışan tüm kadınları kadın erkek eşitsizliğine karşı tüm uygulamaların yanında bu eşitliği ortadan kaldıran durumların karşısında olmaya davet etti.

HDP Adana Milletvekili Beştaş ise, AKP iktidarı kendi parmak sayısının çokluğuna güvenerek Meclisin tümüyle kadınların taleplerini geriye çekmek, kazanılmış haklarını parça parça ellerinden almak istiyor. Kadınların özgür ve eşit olmadığı bir yaşam asla özgür olamaz.