Bugün (5 Ekim) İçişleri Komisyonu’ndan geçen, müftülere resmi nikah yetkisi vermeyi öngören yasa tasarısına karşı kadınlar TBMM’ye giderek tasarıya karşı olduklarını duyurmuşlardı. Bu esnada TBMM’ye girmek isteyen kadınlardan bir kısmını polis iterek uzaklaştırmış, milletvekillerini ise tartaklamıştı.

İllerde eş zamanlı olarak(19.30) bir araya gelen kadınlar bir kez daha müftülük yasasının geri çektirilmesi gerektiğini ifade ettiler. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bir araya gelen kadınlar sabah kadınların Meclise alınmamasını da protesto etti.

İstanbul’da Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar kadınların geleceği ve özgürlüğü için Meclis’in hiç bu kadar hızlı hareket edilmediğini ifade ederken bu yasalar geçmeyecek kadınlar direnecek dedi.

Ankara Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen Ankara Kadın Platformu üyesi kadınların ise basın açıklaması polis tarafından ‘eylem yasağı’ gerekçe gösterilerek engellendi. Kadınlar bu yasa Meclis’ten geçmeyecek sloganlarıyla dağıldı.

İzmir’de toplanan kadınlar ‘eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez’ pankartı taşıyarak bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada müftülük yasasını geri çekin diyen kadınlar kadın düşmanı bu yasayı kabul etmeyeceğiz ifadelerini kullandı.