Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun sitesinden yayınlanan raporda Eylül ayında erkekler tarafından 37 kadının öldürüldüğü, 33 çocuğun istismara uğradığı, 24 kadına cinsel şiddet uygulandığı belirtildi.
 
Ayrıca raporda, 'günümüzde toplumun sorunu evlenememe sorunu değil, boşanamama sorunudur. Müftülere resmi nikah yetkisinin verilmesi ise laikliği yok sayarak çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak şekilde karşımızda duruyor.' denildi.

Platform tarafında yayınlanan raporda yer alan başlıklar şöyle: 
 
Boşanmaları Araştırma Komisyonu boşanmaları engellemek için Medeni Kanunlara aykırı bir biçimde harekete geçerken; kadınlar kendi hayatlarına dair karar verebilmek boşanmak istiyor, bu yüzden ölümle burun buruna geliyor veya yaşamları ellerinden alınıyor. Eylül ayında 37 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 6284 sayılı koruma kanunu etkin uygulanmıyor, koruması altında olan kadınlar, cihat naraları atılarak, işkence edilerek öldürülüyorlar. Şiddetin ve kadın cinayetlerinin arttığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerinde de görebiliyoruz: bu yıl şiddet gören 300 kadın kimlik değiştirmek zorunda kaldı. Yine bu günlerde resmi nikah yetkisinin Müftülere verilmeye çalışılmasıyla karşı karşıyayız. Sadece bu ayki verilere baktığımızda çocuklar evlendirilebiliyor, çocuk yaşta bebek sahibi olabiliyor, fuhuşa zorlanıyor, intihara sürüklenebiliyorlar.  Kadınlar tecavüze uğradıktan sonra hamile kalabiliyor, doğum yapmak zorunda kalabiliyor, koruma altındayken kaçırılabiliyor defalarca cinsel şiddete uğrayabiliyor, evlerinde giydikleri kıyafetlerinden dolayı bile şiddete maruz kalabiliyorlar. Günümüzde toplumun sorunu evlenememe sorunu değil, boşanamama sorunudur. Müftülere resmi nikah yetkisinin verilmesi ise laikliği yok sayarak çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak şekilde karşımızda duruyor. 
 
Eylül ayında kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 5, Muş’ta 4, İzmir ve Samsun’da 3 kadın öldürüldü. 
 
*Kadın cinayeti verilerini basından aldığımız bilgilere göre girdiğimiz için; basının genişçe yer verdiği kadın cinayeti haberlerinde kadınların boşanmak istediğini veya boşandığı için öldürüldüğünü net bir şekilde görebiliyoruz. “kendi hayatlarına dair karar alma” ve “şüpheli ölüm” nedenleri ile öldürülen kadınların arasında aslında “boşanmak isteyen kadınların” da olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü İlerleyen zamanlarda kadın cinayeti basında daha kapsamlı ele alındığında (soruşturma sürecinde, davalar başladığında vs.) kadınların “boşanmak istediği için” öldürüldüğüne tanık oluyoruz.
 
2 kadın yaşam mücadelesi veriyor
 
Aydın'ın  Nazilli İlçesi'nde yaşayan 59 yaşındaki Muhammet Gürkan, ilişkiyi reddettiği için 48 yaşındaki Zübeyde D.'yi gittiği evinde tabancayla vurup yaraladıktan sonra aynı silahla yaşamına son verdi.
 
Bahçelievler'de, 33 yaşındaki Ayşe Karahan, boşanma aşamasında olduğu öğrenilen eşi tarafından sokak ortasında silahla vuruldu. Ağır yaralanan Ayşe Karahan, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Genç kadının hayati tehlikesi sürüyor. 

33 çocuk istismara uğradı
 
Basından aldığımız bilgilere göre Eylül ayında 33 çocuk istismara uğradı, bazı bölgelerde çocukların fuhuşa zorlandığı öğrenildi. İstismara uğrayan çocuklara ailelerinin sahip çıktığı gibi küçük yerlerde yaşanan istismar gizlenebiliyor. Çözümsüzlüğün içinde hapsolmuş çocuklar geçirdiği bir sağlık problemi ya da intiharın eşiğine geldiğinde istismar edildiği ortaya çıkabiliyor. Çocuklar evlendirilebiliyor, çocuk yaşta bebek sahibi olabiliyorlar.   
Elazığ’da Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Jandarma ekiplerin düzenlediği operasyonda yaşı küçük çocuklara fuhuş yaptıran çete çökertildi. Gözaltına alınan şüphelilerden 5’i tutuklandı.
 
İstanbul Büyükçekmece Celaliye meydanında bulunan kahvehanenin sahibi 65 yaşındaki M.Ö.'nün 10 yaşındaki küçük bir kızı taciz etti. Tacize uğrayan kız çocuğunun ailesinin şikayeti üzerine, M.Ö.’nün en az 10 çocuğu daha istismar ettiği ve küçük yer olduğu için mahallenin buna sessiz kaldığı öğrenildi. 
Fen Bilgisi öğretmeninin cinsel istismarına uğrayan çocuğun okulda sinir krizi geçirerek bayılmasıyla istismar edildiği ortaya çıktı. Samsun'un İlkadım İlçesi'nde meydana gelen olayda, cinsel saldırıya uğrayan 14 yaşındaki kız çocuğu, intihar teşebbüsünde bulundu.
 
Suriye’den 2012'de ailesi ile beraber Türkiye'ye gelip  Adana'ya yerleşen Hube Alış Nasır, 12 yaşındayken kendi isteği dışında evlendirildi, 13 yaşında evlendirildi. Bebeğin hastalanması üzerine merkez  Seyhan İlçesi'ndeki Barbaros Mahallesi'nde bulunan aile sağlığı merkezine getirilmesiyle çocuk yaşta zorla evlendirildiği ortaya çıktı. Bebeği muayene eden oradaki doktorun polisi araması üzerine, Yusuf Ömer  'Çocuğun cinsel istismarı'  ve zorla evlenmesi nedeniyle gözaltına alındı.
 
24 kadına cinsel şiddet uygulandı
 
Basından aldığımız bilgilere göre bu ay 6 kadın tecavüze uğrarken, 18 kadın taciz edildi. Cinsel şiddet uygulanan kadınların 9’u 16-18 yaş aralığındaydı. Kadınlar tecavüze uğradıktan sonra hamile kalabiliyor, doğum yapmak zorunda kalabiliyor. Genç kadınlar sistematik kaçırılabiliyor, istismar edilebiliyor, devlet korumadığı için tecavüzcüsünü öldürmek zorunda kalabiliyor.
 
Edilen bilgiye göre 1 hafta önce doğum yapan 36 yaşındaki L.A.  jandarma komutanlığına giderek öz babasının cinsel saldırısına uğradığı yönünde şikayette bulundu. L.A. jandarmaya ifade verdiği sırada babası O.A. ise ilaç içerek intihar etti.
Uşak'ta nişanlısı H.Ö tarafından cinsel istismara uğrayan 16 yaşındaki A.S, istismar sonucu hamile kaldı. Bebeği evinin tuvaletinde kimse yokken gizlice doğurup ailesinden korktuğu için dışarı attı.
 
Ebru T.  'Elektrikçiyim' diyerek evine giren bir kişi tarafından taciz edildi. Tacizcinin şu anda serbest olduğunu söyleyen Ebru T. meşhur bir elektrik firmasında çalışan O. Ü tarafından ölümle tehdit edildiğini söyledi. 
 
Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde koruma altındayken hakkında kayıp başvurusu yapılan 17 yaşındaki C.Ş., Antalya'da bulundu. C.Ş. hakkında, daha önce 21 kez kayıp, 7 kez yaralama, 5 kez cinsel istismar mağduru olmak üzere toplam 37 kez emniyette işlem yapıldığı belirtildi.
Antep'te, birlikte yaşadığı A.A.A'yı bıçaklayarak öldüren D.A., jandarmaya teslim oldu. Gözaltına alınan D.A., verdiği ifadesinde A.A.A.'nın kendisine tecavüz ettiğini, bu sebeple cinayeti işlediğini söyledi. 
 
Raporun tamamını okumak için tıklayınız