Meclis İçişleri Komisyonundan alt komisyona gönderilen ve müftülere nikah yetkisi verilmesini içermesiyle de bilinen 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı', HDP ve CHP’li muhalefetin itirazlarına AKP'li üyelerin oylarıyla ilk 6 maddede değişiklik yapılmadan oylanarak kabul edilmişti. Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülmesi planlanan yasa tasarısı görüşmelerinin dün ertelendiği öne sürüldü. 

Ancak hem kadın örgütleri hem de muhalefet partilerinden vekil kadınlar, görüşmelerin ertelendiği iddialarına rağmen meclis eylemini ertelemedi. 81 ilden yola çıkan kadınlar bu sabah Ankara’ya ulaştı. Meclis önünde bir araya gelen kadınlar,  bu tasarıya izin vermeyeceklerini söyledi.

Bir grup kadın Meclis içine girerken, kadınların bir kısmı ise daha önce Meclis eylemleri nedeniyle isimleri ‘yasaklı liste’de olduğu için Meclis’e giremedi. Kadınlar Meclis’te vekillerle birlikte açıklama yapacak. 

Meclis önünde açıklama yapan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, kadınların 81 ilden geldiklerini vurgulayarak iktidara tasarıyı geri çekmesi için çağrı yaptı.