Yargıtay Başsavcılığı, Ankara’da, evlenme teklifini reddeden Hatice Kaçmaz’ı öldüren Orhan Munis’in yargılandığı davada, büyük önem taşıyan bir tebliğnameye imza attı. 

 
Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, Başsavcılık, yerel mahkemenin Kaçmaz’ı 15 yerinden bıçaklayarak öldüren Munis’in eyleminin “tasarlayarak öldürme” sayılmamasına yönelik kararın bozulmasını istedi. Munis’e ceza verirken çok tartışılacak bir yoruma imza atarak, cinayetin “tutkulu sevgi” nedeniyle işlendiğini belirten mahkemenin kararının doğruyu yansıtmadığının anlatıldığı tebliğnamede, “cinayet düşünme, karar, planlama ve icra safhalarıyla işlenmiştir” denildi. Yargıtay, tebliğname doğrultusunda karar verirse, silah edinerek kadın cinayeti işleyenlerin, “Sevgi ya da kıskançlıktan dolayı, öfke patlaması ile cinayeti işlediği, tahrik olduğu” gibi gerekçelerin önünün kesilmesi için büyük bir adım atılmış olacak.
 
Tutku değil, tasarlama
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun avukatı Cereb Şimşek davadaki gelişmeye ilişkin şu ifadeleri kullandı.
 
“Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘tutku derecesinde aşırı sevgiden kaynaklanan duygusallığın etkisi ve ruh hali üzerinde yarattığı hiddetle’ cinayeti işlediğine kanaat getirerek sadece öldürmeden ceza verilmişti. Biz katilin bu suçu planlayarak işlediğini söyledik. Başsavcılık da bu yönde tebliğname hazırladı. Katilin bir düşünme, planlama ve karar aşamasından sonra icra safhasına geçtiği dosya içerisindeki delillerle de sabittir.”

Yargıtayın cezayı bozmasını bekliyoruz
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas ise“Ekimin ilk 10 gününde 20 kadın öldürüldü. Hatice Kaçmaz davası da kendi hayatı ile karar vermek isteyen bir kadının öldürüldüğü bir dosyaydı. Maalesef mahkeme ‘tutkulu sevgi’ ile düşük ceza verdi. Yargıtay’dan bu kararı bozmasını bekliyoruz. Daha dün Helin Palandöken öldürüldü ve ‘aşk kurşunu’ denilebildi. Bu kararlar, medyayı da toplumu da etkiliyor ve yeni cinayetlere davetiye çıkartıyor. Emsal kararlar verilir, indirim uygulanmazsa o zaman cinayetlerin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.” dedi.