Evrensel’in haberine göre, Mersin Serbest Bölge’de tekstil işçisi olan Ümmü İpek, boşandığı eşi tarafından öldürüldü. Dev Tekstil Kadın Bürosu yaşanan cinayete ilişkin, “Ekim ayının ilk 10 gününde 20 kadının katledildiği bir düzende yaşamaya çalışıyoruz. Başta tekstil işçisi kadınlar olmak üzere tüm işçi, emekçileri kadına yönelik şiddete ve sömürüye karşı birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

Ümmü İpek, 13 Eylül sabahı İpekyolu Konfeksiyon’daki işine giderken servis beklediği durakta boşandığı eşi tarafından defalarca bıçaklanmış ve yoğun bakıma kaldırılmıştı.
O günden beri yoğun bakımda olan İpek, önceki gün yaşamını yitirdi.

‘Kadınlar ne evde ne sokakta ne işte güvende’

Dev Tekstil Kadın Bürosu yaşanan cinayete karşı birlik çağrısı yaparak, “İşçi kadınlar, bu sömürü düzeninden kaynaklı ataerkil kültürün neden olduğu pek çok sorun yaşıyor. Kadın hak ve özgürlüklerine tahammül edilmiyor. Ne evde ne sokakta ne de işte kadınlar kendini güvende hissediyor. Kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz vakaları artıyor, kadın cinayetleri çok fazla yaşanıyor. Geçtiğimiz ay Uşak’ta çalıştığı tekstil fabrikasında vardiya çıkışı eski eşi tarafından bıçaklanarak katledilen Hanım Birgül de bunlardan biriydi. Yine geçtiğimiz günlerde Pendik’te daha 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken katledilmişti. Ne yazık ki bu örnekler çoktur” dedi.

‘Birlik olmaya çağırıyoruz’

“Sadece Ekim ayının ilk 10 gününde 20 kadının katledildiği bir düzende yaşamaya çalışıyoruz” diyerek açıklamasına devam eden Dev Tekstil Kadın Bürosu, “Bu sömürü düzeninden kurtulmadığımız sürece ne kadın cinayetleri ne iş cinayetleri son bulacaktır. İşçi sınıfının örgütlü gücüyle böylesi sorunlarla mücadele edilebilir.  Bu nedenle DEV TEKSTİL Kadın Bürosu olarak başta tekstil işçisi kadınlar olmak üzere tüm işçi, emekçileri kadına yönelik şiddete ve sömürüye karşı birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.