Bursa İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli 33 yaşındaki Uzman Çavuş Mehmet Tosun, iş çıkışı geldiği evinde, 4 çocuğunun annesi 23 yaşındaki Gamze Tosun ile tartıştı. İddiaya göre, gürültüyü duyan komşularının gelmesiyle sakinleşen çift, komşuların evden ayrılmasından sonra bu kez de temizliği bahane ederek tartıştı. Kendisine "Sen, evin temizliğine önem vermiyorsun. Bulaşıkları yıkamıyorsun, çocukları bu yüzden hasta ediyorsun" diyen eşinin ruhsatlı tabancasını alan Tosun, eşine ateş etti. Kalbine isabet eden kurşunla ağır yaralanan Tosun, kaldırıldığı Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

 
Olay sonrası polis tarafından gözaltına alınan Gamze Tosun, ifadesinde, 'Pis' olduğumu söylüyordu. O akşam, ikiz olan çocuklarımızdan biri rahatsızlandı. Öksürüyordu. Mehmet, iş çıkışı eve gelince, benimle bu kez 'Çocuk senin pisliğin yüzünden hastalanıyor. Bulaşıkları dahi yıkamışsın' diyerek, tartıştı. Daha sonra hakaret edip, bağırdı. Komşularımız, gürültüyü duyunca eve gelip, bizi sakinleştirdi. Onların ayrılmasının ardından yine bana hakaret etti. Yatak odasına girip, tabancayı aldı. Ben de korkudan elindeki silahı almak istedim. Nasıl oldu, bilmiyorum. Tabanca ateş aldı ve kurşun ona isabet etti. Amacım, Mehmet'i öldürmek değildi" dedi.
 
Şiddet uyguluyordu
 
Gamze Tosun ifadesinde eşinin kendisine şiddet uyguladığını, hakaret  ettiğini,  kolunda ve sırtında da sigara söndürüldüğünü öne sürdü. Devamında da, "Ben, eşimi öldürmedim. Kazaen ölümüne neden oldum. Ailesinden ise özür diliyorum" diye konuştu. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Tosun'un duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak, sanık hakkında 'ağır tahrik' indirimi de uygulandı. Mahkeme heyeti, Tosun'un cezasını 15 yıla indirip, tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.
 
(Fotoğraf: DHA)