Pendik'te 17 yaşındaki Helin Palandöken'i öldüren Mustafa Y. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede Mustafa Y.'nin ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Mustafa Y.'nin maktül Helin Palandöken ile kısa bir süre arkadaşlık yaptığı, Palandöken'in olaydan iki ay önce şüpheli ile olan arkadaşlığına son vererek onunla görüşmek istemediği belirtildi. Şüphelinin Mustafa Y.'nin maktül Helin Palandöken'e tutkulu bir şekilde bağlandığı anlatılan iddianamede, "Helin'in şüpheliye karşı olumsuz tutum takınması üzerine şüphelinin öfkelenerek Helin'i öldürmek için önceden plan yaptığı, olayda kullandığı av tüfeğini olaydan kısa bir süre önce satın aldığı" anlatıldı.

Ağırlaştırılmış müebbet istendi

İddianamede şüphelinin, Helin Palandöken'i "Tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılması istendi. Şüphelinin ayrıca, C.Y.'yi "Kasten öldürmeye teşebbüs", D.M.'yi "Silahla kasten yaralama", temizlik görevlisi G.Ö.'ye yönelik "İşyerinde silahla yağma", okul müdürü O.Ç.'ye yönelik "Ölümle tehdit" ve "Genel güvenliği silahla kasten tehlikeye sokma" suçlarından da 21 yıl 6 aydan 39 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor. 

(Fotoğraf: DHA)