"Kadın Meclisleri Gelecek, Şiddet Bitecek" diyen kadınlar, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Konya'da eylemler gerçekleştirdi. 
 
 
İstanbul'da Kadıköy'de bir araya gelen kadınlar, Khalkedon Meydanı'na gelerek  basın açıklama gerçekleştirdiler.
Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde kadınlara yönelik her türlü şiddetin arttığı bir dönemden geçiyoruz.  Kadın Meclisleri'ni oluşturan toplumun her kesiminden kadınlar olarak; tüm kadınları, kadına yönelik her türlü şiddete karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.  Kadınlara yalnızca kadın oldukları için uygulanan fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddet; kadın cinayetleri ile sonuçlanabiliyor.  Yasaların uygulanmaması, cezasızlığın varlığı, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırılar gibi sistemli politikalar sonucu kadına yönelik şiddet artıyor. 2016 yılında 338 kadın öldürüldü.

 

 

2017'nin ilk 10 ayında ise kadın cinayetleri 337'ye ulaştı. 40 kadın cinayeti olan Ekim ayı, şu ana kadar en yüksek kadın cinayetinin işlendiği ay oldu. Bu bir tesadüf değil. Kadınların kazanılmış haklarına saldıran, 'Laiklik'e ve 'Medeni Kanun'a aykırı olan 'Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi' veren yasanın meclisten geçmesi ile, kadınlara yönelik şiddetin artışı paralellik gösteriyor. Oysa kadın cinayetlerinin azaldığı tek yılın  Koruma Kanunu 6284'ün yasalaşma süreci olan 2011 yılı olduğunu unutmayalım. Kadınların şiddete karşı artık yasal güvencesinin olacağının duyulması bile kadına yönelik şiddeti azaltıyor"  denildi.

 

Ankara'da da ODTÜ Vişnelik Tesislerinde buluşan kadınlar 6284 sayılı koruma kanununa saldıranlara karşı hep birlikte "Hiçbir şiddet karanlıkta kalmayacak" diyerek bir araya geldi.

 

Konya Kadın Meclisi'de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için eylemdeydi. Kadınlar "Kazanılmış haklarımıza saldırılar sonucu kadına yönelik şiddet artıyor" dedi.

İzmir'de gerçekleşen eyleme 'Evlenme teklifini reddettiği erkek tarafından öldürülen' Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer konuştu. ' Her kadın cinayeti duyduğumuzda aynı acıyı yaşıyoruz. Neden yasa çıkarmıyorsunuz? Kadınları öldürmekle bitiremezsiniz.' dedi.

 

Bursa'da yapılan eylemde konuşan Emine Baş'ın babası Sabri Usta çağrı yaparak, "Her gün kadınlar öldürülüyor. Bu cinayetlere bir el atın. Yeter! Yeter! Yeter!" dedi.