Aile ve Soyal Politikalar Bakanlığı'nın verilerine göre, İl müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezlerinde 2012’den beri verilen danışmanlık hizmetine 12 bin başvuru yapıldı.
Danışmanlık yapılan 4 bin 623 çift boşanmaktan vazgeçti. Bakanlığın bunu yaygılaştırmaya çalıştığı belirtildi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun geçtiğimiz Kasım ayı verilerinde ise, 27 kadın öldürülmüştü ve bu kadınların %75'i boşanmak istediği için öldürülmüştü. 
 
Platformun açıklaması şöyle: Kadınlar kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürülüyor
 
Bu ay öldürülen kadınların çoğunluğu 25- 35 yaşları arasındaydı. Bu yaş aralığındaki kadınların %75'i boşanmak istediği için öldürüldü. 
 
Yozgat'ta 28 yaşındaki Habibe Karadavut boşanma aşamasında olduğu ve ayrı yaşadığı erkek tarafından sokak ortasında babasının evine giderken kesici aletle öldürüldü. Habibe'nin 1 çocuğu da annesiz kaldı. 
 
Öldürülen kadınların yüzde 7'si 0-12 yaşlar arasındayken diğer yüzde 7'si ise 19- 24 yaşlarındaydı. Bu yaş aralıklarındaki kadınların hepsi babaları tarafından öldürüldü. 
 
Şanlıurfa'da bir süre önce boşanan 20 yaşındaki Belkıs Varlık, sık sık gezmeye çıkması bahane edilerek babası tarafından önce kesici aletle yaralandı ardından eşarpla boğularak öldürüldü. 
 
Şüpheli ölümlerde kadınların kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemezken; hayatına dair karar alan kadınların 7’si kocası, 4’ü babası, 1’i boşandığı erkek, 1’i akrabası, 2’si oğlu, 2’si ayrıldığı erkek tarafından öldürüldü.