İtalya'nın Floransa kentindeki opera evi Bizet'in dünyaca ünlü operası 'Carmen'e  alternatif bir son yazdı.

Amaç kadınlara yönelik taciz VE ülkedeki kadın cinayetlerine tepki göstermek.
 
Eserin bu yorumunda çingene kızı Carmen orjinalinde olduğu gibi kapanış sahnesinde aşığı Don Jose tarafından bıçaklanarak öldürülmüyor.
 
Carmen bu kez  son sahnede Don Jose'nin elinden kaptığı tabancayla onu öldürüyor. Eser gelecek hafta sonu Floransa Operası'nda sahnelenecek. Şimdiden ilk birkaç gecenin biletleri tamamen satılmış durumda.
 
Floransa Operası'ndan Paolo Klun, Telegraph'a yaptığı açıklamada "Bildiğimiz kadarıyla ilk kez Carmen operasının sonu değiştirildi" dedi.
 

Operasının 150 yıl önce çok farklı bir kültürel ortamda yazıldığına dikkat çeken Klun, "Biz tiyatronun muhafazakar bir müzik kültürüne sahip olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Tiyatro bir müze olmamalı. Tartışmaların olduğu bir ortam olmalı. Carmen 150 yıl önce çok farklı bir kültürel bağlamda yazılmıştı. Zaman değişiyor" dedi.


Toplumumuz kadınların öldürülmesi ile  yüzleşirken nasıl Carmen'in öldürülmesini alkışlayabiliriz?
 
La Repubblica gazetesine konuşan Floransa Operası'nın yöneticisi Cristiano Chiarot da "Toplumumuz kadınların öldürülmesi ile  yüzleşirken nasıl bir kadının (Carmen'in) öldürülmesini alkışlayabiliriz?" dedi. Operanın yönetmeni Leo Muscato önce final değiştirme fikrine karşı çıktığını belirtti.

Önce "Carmen'in ölümü operayı ilerleten motor. Neden bunu tersine çevirelim ki? " diye düşündüğünü anlatan Muscato " Daha sonra Chiarot'un isteğinin mantıklı olduğunu anladım. Operadaki ölüm sahnesi güçlü bir maskülen (erkeksi) unsur. Bir kadın özgürlüğünü korumak için kendini feda ediyor. Bu bakış açısı bugün bir anlam taşımıyor" dedi.