Duruşmada cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Sanık A.B.'nin coğrafya öğretmeni olarak görev yaptığı okulda öğrencisi olan kişiye  cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla dava açıldığını belirten savcı, öğrencinin bu davranışlara karşı çıkmak istediği; ancak sanığın 'Hem seni hem kendimi öldürürüm. Eğer ölürsem katilim sen olursun' diyerek, tehdit ettiğini belirtti. 
 
Mütalaada, hakkında 'cinsel taciz'den dava açılan sanığın, 'cocuğun cinsel istismarı' suçundan 4,5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.  
Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatı Ümit Asye Demir de sanığın, hükümle birlikte tutuklanarak, 'cinsel istismar' suçundan cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatı Mahsum Buzcu ise mütalaadaki aleyhe olan hususları kabul etmediklerini belirterek, müvekkilinin beraatini istedi. 

​Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın sağlık mazeretinin kabulüne karar vererek, duruşmayı erteledi. Heyet, sanığın tutuklanmasına ilişkin taleplerle ilgili ise karar vermedi.  

Kadınlar, öğretmenin suçunu itiraf etmesinin ardından hala göreve devam ediyor olmasına 'MEB istismarı aklama' diyerek tepki göstermişti. Kadınların tepkisi sonucu tacizci öğretmen ertesi gün görevden alınmıştı. 

 

Diyarbakır'da öğrencisine cinsel tacizde bulunan kişi kadınların tepkisi sonucu açığa alındı