Sakarya’da cinsel saldırıya uğrayan ve 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürülen hamile Emani El Rahmun davasında iki sanık için ayrı ayrı 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. 
 

Göçmen kadınların yanındayız

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi Kadın Meclisleri, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Sultan Gürbey yaptığı açıklamada 'Emani ve öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz; tüm kadınlar için adaleti sağlayana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Kadınlar savaş ortamlarında, şiddet ortamlarında en ağır bedeli ödeyenler oluyor. Ülkesindeki şiddetten kaçan kadınların, sığındıkları ülkelerde de cinsel şiddete maruz kalmaları, öldürülmeleri kabul edilemez. Zaten var olan kadın düşmanlığı yabancı düşmanlığıyla birleşerek göçmen kadınların hayatlarını daha da zorlaştırıyor. Sessiz kalmıyoruz. Göçmen kadınların yanındayız' dedi.

132'şer yıl hapis cezası

Sanıklar Birol Karacal ile Cemal Bay'a, 30'ar yıl olmak üzere 2'şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Sanıklara ayrıca, 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 30'ar yıl, 'yağma' suçundan 15 yıl, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçundan 21'er yıl, 'konut dokunulmazlığı' suçundan ise 6'şar yıl hapisle cezalandırıldı. Karacal ve Bay, toplam 132'şer yıl hapis cezasına çarptırılırken, takdiri indirim hükmünün uygulanmayacağını belirtildi.