Kendisine cinsel saldırıda bulunan kişiyi öldürdüğü için müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım’ın davasında mahkeme, yargıtay kararına uyulmasına karar verdi.

 
Nevin Yıldırım’ın avukatlarının “yeniden yargılama” talebi davayı uzatmak için talep edildiği gerekçesiyle reddedildi. Bunun yanı sıra avukatların soruşturmanın genişletilmesi, adli tıp raporu, tanıkların yeniden dinlenmesi talepleri de mahkeme heyetince reddedildi.
Savcı mütalaasında, “rızaya dayalı bir ilişki” ve “kasten öldürme” iddiasını tekrarladı ve Yıldırım’ın tutukluluğunun devamını istedi. Nevin Yıldırım’ın mütaalayı reddetmesi üzerine avukatları savcı mütaalasına karşı süre talep etti.
Davanın bir sonraki duruşmasının 21 Mart 2018 saat 14.00’te görülmesine karar verildi.
 

Meşru müdafaa eylemi
 
Kadınlar, duruşmanın ardından adliye önünde yaptıkları açıklamada Nevin’in önyargılı yargılamaya maruz kaldığını, yargılamanın yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Mahkeme heyetinin savcının mütaalasının aksi yönünde karar vereceğine dair umutlarını koruduklarını, Nevin’in kendini savunduğunu ve bunun bir meşru müdafaa eylemi olduğunu söyledi.