Sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi

Savcı  Sinan Coşar mütalaasında sanık Abdullah Melih Barış'ın  “Tasarlayarak kasten öldürme" ve “6136 sayılı yasaya muhalefet" suçlarını işlediğinin yapılan yargılama ve toplanan delillerle anlaşıldığını belirtti.  Savcı Coşar, sanık Abdullah Melih Barış'ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

“Bu suç kadına karşı işlenmiştir"

Arslan Ailesi'nin avukatı duruşma Ayşegül Celayir “Bu suç kadına karşı işlenmiştir. Kadın cinayetlerini önleme amacıyla mahkemenizce sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi.

"Sanık hakkında takdiri indirim maddesinin uygulanmamasını talep ederiz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Sultan Koçyiğit, “İddia makamının mütalaasını kabul ediyoruz. Sanığın 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan dolayı cezalandırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca her ne kadar sanık haksız tahrik hükümlerinden yararlanmak amacıyla bazı iddialarda bulunmuş ise de bu iddialar tanık beyanı ile çürütülmüştür. Kadın cinayeti olan tüm olaylarda bu şekilde iddialar ortaya atılmaktadır. Sanık hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmamasını talep ediyoruz. Ayrıca Türkiye'deki kadın cinayetlerinin niteliklik ve nicelik bakımından yoğunluğu nazara alınarak sanık hakkında takdiri indirim maddesinin uygulanmamasını talep ederiz" diye konuştu.

Duruşma ertelendi

Sanık ve taraflara mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre veren mahkeme heyeti, sanık Abdullah Melih Barış'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Dava öncesi açıklama

Öte yandan, dava başlamadan önce Kadın Meclisleri Nurcan Aslan’ın ailesi ile birlikte Bakırköy Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. “Dün Özgecan, bugün Nurcan yarın hangi Can yazılı pankart açan grup adına basın açıklamasını Nurcan Arslan'ın  ablası Gülcan Arslan yaptı.  Gülcan Arslan,  kardeşinin 11 kurşunla öldürüldüğünü,  2 yıl süren davada hiçbir yolun kat edilemediğini  söylenerek, Nurcan Arslan ve herkes için adalet demek için geldiklerini söyledi.