Netice Taşdelen, 2 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Esenyurt’ta eşi Abdülhakim Taşdelen tarafından 28 kez bıçaklanarak öldürüldü ve eşinin kardeşleri tarafından balkondan atıldı. Sanıklar olayın intihar olduğunu, Netice'nin önce kendisini bıçaklayıp ardından balkondan atladığını savundu.

Sanıklardan Abdülhakim taşdelen tutuklu yargılanıyor. Bugün(6 Şubat) davanın 2. duruşması Bakırköy 11. Ağırceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmada Netice’nin çocuğu Yüsranur, kardeşi Sami İmre ve eşi Türkan İmre tanık olarak dinlendi. Babasının ailesinin yanında kalan çocuğun çelişkili ifadelerinin olduğunu söyleyen avukatlar, babanın ailesi tarafından çocuğun üzerinde baskı kurulduğunu ifade ediyor.

Duruşmadaki bir diğer çelişki ise okuma yazma bilmeyen Netice Taşdelen’in bir intihar mektubunun olması. Daha önce sunulan bilirkişi raporunun bu konuda ayrıntıya yer vermemesi mahkemede değinilen bir konuydu.

Duruşmanın ardından konuşan Netice’nin kardeşi Sami İmre, bunun kesinlikle bir intihar olmadığını kardeşinin eşi tarafından öldürüldüğünü söylerek; “Kardeşim kendini 28 kez bıçaklayamaz” dedi.

"Kadınlar için adliyelerde olmaya devam edeceğiz"

Davayı takip eden Kadın Meclisleri adına konuşan Esin İzel Uysal, "Gerçek açığa çıkana kadar davayı takip etmeye devam edeceğiz. Netice için adliyelerde olacağız. Yargı hızlı davranmalı ve gereken cezayı vermelidir. Tüm kadınlar için ve Netice için adliyelerde olmaya devam edeceğiz." dedi.

Ardından söz alan avukat Tuba Torun, bilirkişi ve heyetlerin kadın cinayetleri konusunda çok daha ihtiyatlı davranmaları gerektiğini ifade etti.

Sanığın tutukluluk halinin devamına ve duruşmanın 28 mart 2018 tarihinde saat 13.30'da görülmesine karar verildi.