DHA'dan Felat Bozarslan'ın haberine göre, Mardin'de görev yapan özel harekât polisi B.K., sosyal medya üzerinden tanıştığı açıköğretim lisesi öğrencisi M.B.'ye iki kez tecavüz etti. B.K.'nin elinden kurtulan genç kadın, polise haber verdi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Kendilerini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polisler mağdur kadını, şikayetçi olmaması ve yanlış ifade vermesi konusunda ikna etmeye çalıştı. Genç kadının teşhisi üzerine bu polisler hakkında da soruşturma başlatıldı.

Sanık polis tutuklanmadı, cinsel saldırıya uğrayan kadın duruşmadan bir gün önce intihar girişiminde bulundu

Sanık polisin tutuklanmaması ve görevine devam etmesi nedeniyle başka bir kente yerleşen M.B., sanık polisin 'zincirleme şekilde nitelikli cinsel saldırı" suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasına katılmak üzere Mardin'e geldi ve evine geçti. Bugün avukatı ile görüşmek üzere sözleşen M.B., psikoloğunu arayarak canına kıyacağını söyledi. Uzun süre telefonuna ulaşılamayan M.B.'nin arkadaşları durumu polise bildirdi. M.B.'nin evine giden polis ekipleri, uzun süre zili çalmalarına rağmen cevap alamayınca, kapıyı kırarak içeri girdi. Eve giren polis ekipleri, M.B.'yi baygın halde buldu. Ambulansla Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve bilinci kapalı olan M.B. tedaviye alındı. Doktorların müdahalesinin ardından M.B.'nin bilincinin açıldığı, tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Savcı: Polisler cinsel saldırıya uğrayan kadına yanlış ifade vermesi için baskı yaptı

Dava ile ilgili hazırlanan iddianamede, olay günü 2 kez tecavüze uğrayan genç kadının ruhsal ve fiziksel direncinin tamamen kırıldığı ve saldırıya karşı koyamadığı ifade edildi. İfadelere göre, kendisini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polislerin cinsel saldırıya uğrayan kadını şikayetçi olmaması ve yanlış ifade vermesi konusunda ikna etmeye çalıştığını belirten savcı, genç kadının teşhisi üzerine bu polisler hakkında soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Hastane "Darp izi yoktur" demişti, Adli Tıp Kurumu "Bulgular tecavüz ile uyumlu" dedi

Adli Tıp Kurumu, bulguların tecavüz ile uyumlu olduğu belirtildi. Soruşturma dosyasında, olay gecesi mağdura, kaldırıldığı hastanede 'Darp izi yoktur' raporu verildiği ortaya çıkarken, hastaneye yazı yazan savcı raporun neye göre düzenlendiğini sordu.

Savcı tutuklanmasını istedi, hakim serbest bıraktı

Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazan savcılık, cinsel saldırıya uğrayan kadının ifadesini değiştirmek için baskı yaptıkları iddia edilen polis V.Y. ve Komiser H.Y.'nin 'Suç delilini gizleme veya değiştirme' suçlarından şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını istedi. Şüpheli polis B.K. ise savcılıkta ifadesi alındıktan sonra tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Şüpheli B.K., olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle, adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. B.K.'nin serbest bırakılmasına itiraz eden savcı, kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek yeniden şüphelinin tutuklanmasını istedi. İtirazın reddedilmesi üzerine dosya 1'inci Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderildi. 1'inci Sulh Ceza Hâkimliği de kuvvetli suç şüphesi olmadığı gerekçesiyle savcılığın itirazının reddine karar verdi.

Sanık polis çelişkili ifadeler verdi

İddianamenin kabulünün ardından tutuksuz sanık B.K.'nin yargılanmasına Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. İlk ifadesinde ilişkiye girmediklerini söyleyen sanık B.K., mahkemedeki ifadesinde ise mağdurun rızası ile cinsel ilişkiye girdiklerini söyledi. Cinsel saldırıya uğrayan M.B. ise ifade verdiği sırada duruşma salonunda fenalık geçirerek yere yığıldı. Sinir krizi geçiren kadın ambulansla hastaneye kaldırılırken, mahkeme M.B.'nin geçirdiği rahatsızlık nedeniyle duruşmayı erteledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı sanığın tutuklanmasını istedi, mahkeme talebi reddetti

Davanın son celsesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, bilimsel kanıtlar ve mağdurun psikolojik durumu dikkate alındığında M.B.'nin tecavüze uğradığının sabit olduğunu belirterek, sanığın görevi gereği tanıkları baskı altında bıraktığını ve tutuklanması gerektiğini söyledi. Sanığın tutuklanması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

Cinsel saldırıya uğrayan kadın: "Sanık dışarıda geziyor. Hayati tehlikem var. Bu yüzden il dışına çıkıyorum."

Olaydan sonra psikolojik tedaviye başlayan M.B., sanığın tutuklanmaması ve görevine devam etmesi nedeniyle korkudan Mardin'den başka kente taşındı. Eğitimini yarım bırakan ve işinden ayrılan M.B., sanığın duruşmada kendisine çirkin iftiralar atmasından dolayı fenalık geçirdiğini söyledi. Şüphelinin arkadaşlarının kendisine baskı yaptığını belirten M.B., can güvenliği olmadığı gerekçesiyle görüntüsünü değiştirerek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Sesimi kimse duymuyor. Sanık dışarıda geziyor. Attığım her adımı takip ediyorlar. Hayati tehlikem var. Bu yüzden il dışına çıkıyorum. Ailem bunları kaldıramaz, ben kaldıramam. Sesimi duysunlar istiyorum. Çok utanıyorum. Bana yardım etsinler. Sadece cezasını alsın ve yanına kâr kalmasın. Sanığın 3-4 arkadaşı beni arayıp yüksek miktarda para teklif etti. Kabul etmeyip, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sanık, arkasında büyük insanlar olduğunu söylüyor. Çok korkuyorum. Bütün hayallerimi yıktılar. Okulumu, iş yerimi bıraktım. Sürekli aklıma geliyor, dengem bozuluyor. İlaçla ayakta duruyorum. Ailem duyarsa kötü şeyler olur."

(Fotoğraf: DHA)