2016 yılında Gaziosmanpaşa'da kendisine boşanma davası açan Handan Aşkın'ı ve abisi Sedat Sevin'i silahla vurarak yaralayan ve Handan Aşkın'ın felç kalmasına neden olan Emre Aşkın'ın yargılandığı dava İstanbul'da 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 

Bir önceki duruşmada eksik olan adli tıp raporları için tekrar rapor talebinde bulunuldu. Sanık duruşmada, akıl sağlının yerinde olmadığını ve Handan'ın kendisini 'tahrik ettiğini' iddia ederek kendini savundu. Sanığın tutukluluğunun devamına karar verilen dava, 10 Mayıs 2018'e ertelendi.
 

''Hiçbir zaman susmayacağım''
 

Handan Aşkın duruşma sonrası yaptığı açıklamada '2 yıldır felçli olarak yaşıyorum. 31 yaşında bir anneyim. Bu süreç beni çok fazla yoruyor. Bütün kadınların sesi olmak istiyorum.  Herkesin yanındayım ve hiçbir zaman susmuyorum, susmayacağım. Adalet tecelli edecek ve en ağır cezayı alacak, buna inanıyorum' dedi.

 

İtirazlarımız sonucu 'Öldürmeye teşebbüsten' yargılanıyor
 

Davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma sonrası açıklama yaparak 'Handan Aşkın yalnız değildir' dedi.

Platformun avukatı Gül Erdoğmuş da duruşmaya dair yaptığı konuşmada şunları söyledi: Yalnızca yaralamadan dolayı açılan davada, itirazlarımız neticesinde 'Öldürmeye teşebbüs' etmesinden dolayı sanık yargılanmakta. Gelecek zamanda yargılamanın son bulacağı kanaatindeyiz. Sanık akıl sağlının yerinde olmadığını ve haksız yere tahrike uğradığını iddia etti. Handan sadece boşanmak istediği için yaralandı. Hala sanığın ailesi tarafından tehdit ediliyor, tüm mücadelemize devam ediyoruz, Handan'ın yanındayız.


Handan kendi hayatı hakkında karar vermek istedi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşan Dilber Sünnetçioğlu ise 'Bugün kocası tarafından öldürülme kastıyla silahlı şiddete maruz kalan Handan'ın davası için bulunuyoruz. Handan kendi hayatı hakkında karar vermek istedi, geçinemediği kocasından ayrılmak istedi, bu Handan'ın hakkıdır. ' dedi.


 

Boşanmak isteyen eşini felç bıraktı "Mağdurum" diyerek tahliyesini talep etti