Mardin’in Derik ilçesinde 9 Mayıs 2017 tarihinde bir kadına cinsel saldırıda bulunan özel harekat polisi B.K.’nin ‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Olayın ardından kadın yaşadığı şehri değiştirmiş ve kendisine hala şikayetini geri çekmesi için para teklifi geldiğini söylemişti. Bunlara karşın şikayetinden vazgeçmeyen kadın dava açtı ve 3. Duruşması bugün görüldü

Polis hakkında ‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan dava açılmıştı ancak savcının üç kez tutuklama talebinde bulunduğu B.K., tutuksuz yargılandığı davadan beraat etti.

Duruşmadan bir gün önce (7 Şubat) intihar girişiminde bulunan M.B., kaldırıldığı hastanede tedavi edilerek taburcu edilmişti. M.B. bugün duruşmaya katıldı.

“Tutuklanması için daha ne yapması gerekiyor”

Duruşma sonrasında konuştuğumuz M.B., mahkeme heyetinin sanığın tarafını tuttuğunu, taraflı bir karar verdiğini ifade ederek şunları söyledi:

Savcı tutuklanmasını talep etmesine rağmen beraat etti. Adli tıp raporları ve bu kadar delil varken sanığın tutuklanması için daha ne yapması gerekiyor? Hem mahkeme heyeti hem de savcı onun tarafını tutuyordu. Yaptığı yanına kalmasın ve cezasını almasını istiyorum.

"Sanık polis olduğu için taraflı bir karar verildi"

M.B.’nin avukatı ve Diyarbakır Barosu Kadın hakları Merkezi’nden Hatice Demir de sanığın polis olduğu için çok taraflı bir karar olduğunu kaydetti ve şunları belirtti:

Sanık polis olduğu için dosyanın başından beri o mağdurmuş gibi gösterilmeye çalışmış. Müvekkilim baskı altında tutularak şikayetini geri çekmesi için sürekli para teklifleri sunulmuştur.

Sanık polis olaydan sonra görevinde olmaya devam ediyor ve sadece son bir aydır açığa alınıyor. Bu süre zarfında sürekli delillere müdahale etme, karartma çabası içinde bulunuyor.

“Beraat kararı çıkınca sanık avukatı emniyet müdürüne sarıldı”

Dosyadan beraat kararı çıkınca sanığın avukatı polis amirine sarıldı. Polis amiri tarafsız olması gerekirken neden bu kararı kutluyor? Bu davada çok taraflı bir durum var. Sanığı görevinden dolayı sürekli bir aklama çabası içindeler.

Savcı üç kez tutuklama talep etti fakat dosyada tutuklama kararı çıkmadı. Adli tıp raporuna rağmen mahkeme tutuklama kararı vermedi. Kim olursa olsun bu dosyada tutuklu yargılanması gerekirdi. Savcının itirazlarına rağmen sanık sırf polis olduğu için tutuklanmıyor.

Bundan sonraki aşamada itiraz ederek davayı temyize götüreceğiz. Orada kararın bozulacağının kanaatindeyiz. Eğer sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gitmeyi planlıyoruz.