Sanık Nezir Türkoğlu yaralama, öldürmeye teşebbüs, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve kasten öldürme suçlarından yargılanıyor. Sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. 

 
Duruşma sonrası Kadın Meclisleri ve Neriman Türkoğlu'nun avukatı Esin Yeşilırmak basın açıklaması yaptı
 
Davanın takipçisi olan Kadın Meclisleri, duruşma sonrasında basın açıklaması yaptı. Açıklamada Kadın Meclisleri "Yiğitcan'ın öldürülmesi ne anlık bir cinnetir ne kişisel bir felaket. Fail planlamış, daha önce denemiş, konu polise, adli makamlara kadar gitmiş ama hiçbir önlem alınmamıştır. Yiğitcan göz göre göre öldürülmüştür" sözlerine yer verdi. Basın açıklamasını tümü şöyle:
 
Yiğitcan babası tarafından doğalgazla zehirlenmiş ve bunun üzerine karakola başvurulmuştu
 
Yiğitcan, babası tarafından 5 Kasım 2017 tarihinde 12 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Sanık, öncesinde Yiğitcan'ı yaralamış, doğalgazla zehirleyerek öldürmeye teşebbüs etmişti. Neriman'ın ağabeyi olan tanık Adem Deniz, doğalgaz ile zehirleme olayından sonra karakola gittiklerini, ancak duruma aile içi şiddet denip durumla kimsenin ilgilenmediğini belirtti. Kardeşim şiddet gördü, bu nedenle boşanmak istedi diyen Deniz, sanığın Yiğitcan'ı öldürme sebebinin de bu olduğunu söyledi.
 
Nezir Türkoğlu'nun cezai ehliyetinin bulunup bulunmaması hususunda rapor talep edildi
 
Duruşmaya takım elbise ile gelen sanık, davada "Neriman, Yiğitcan'ı alıp evi neden terk etti bilmiyorum, ben sadece barışmak istedim, yalvardım" dedi. Olayın nasıl olduğunu hatırlamadığını söyleyen Türkoğlu, karısının kendisini aldattığını iddia etti. Sanık vekili, sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmaması hususunda rapor talep etti.

Duruşmada Yiğitcan'ın ses kaydı dinlendi
 
Duruşmada Yiğitcan'ın zehirleme olayındaki ses kaydı da dinlendi. Ses kaydında Yiğitcan'ın "Anneme söyleyin gelsin, sabaha çıkmayacağız" dediği ve sanığın Yiğitcan'ı öldüreceğini söylediği duyuluyor.
 
Esin Yeşilırmak açıklamada bulundu
 
Duruşmada Neriman Türkoğlu'nun vekili Esin Yeşilırmak, "Olayda devletin de ihmali var, tüm sorumlular yargılanmalı, onların da davaya dahil olmasını talep edeceğiz. Sanık eşinden intikam almak amacıyla oğlunu kullandı. Bu olaydan sonra pek çok baba oğlunu öldürdü. Bu davadan çıkacak karar emsal olacaktır. İhmallerden kim sorumluysa onlar da yargılanmalıdır" dedi.
 
Duruşma 10 Nisan 2018 13.30'a ertelendi
 
Duruşmanın sonunda maktule ait ayrıntılı otopsi raporu istendi. Avukat Esin Yeşilırmak'ın ihmallerden sorumlu olanların da yargılanmasına ilişkin talebi reddedildi. Sanığın suç tarihlerinde cezai ehliyetinin olup olmadığına dair rapor istendi. Nezir Türkoğlu'nun tutukluluk halinin devamıyla duruşmanın 10 Nisan 2018 13.30'a bırakılmasına karar verildi.