7 Şubat günü, Şişli 19 Mayıs Mahallesi Aytekin Kotil Caddesi'nde saat 11.00 sıralarında alişverişten dönen Leyla Karal boşanmak istediği eşi Ali Karal ile karşılaştı. Ali Karal tarafından boğazına aldığı bıçak darbeleriyle yaralandı. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Leyla, hayatını kaybetti.

 

Leyla Karal’ın öldürüldüğü yerde eylem yapan Kadın Meclisleri basın açıklaması yaptı. Onlarca kadının katıldığı eylemde ‘Leyla için sessiz kalmayacağız’ ve ‘Kadın Meclisleri gelecek, şiddet bitecek’ sloganları atıldı.

Açıklamasında: Leyla Karal saldırıya uğrayarak öldürüldüğünde alışverişten dönüyordu, elinde portakal poşetleri vardı. Kadınlar hayatın içinde, hayatın olağan akışında; alışverişteyken, çalışırken ya öldürülüyor ya da saldırıya uğruyor denildi. Şubatın ilk 9 gününde 6 kadın cinayetinin işlendiğini belirten kadın meclisleri 6284 sayılı kanunun uygulanması gerektiğini vurguladı. Kadınların genellikle boşanmak istediği için öldürüldüğünü boşanmanın kadınların hayatına mal olmaması gerektiğini belirtti. İstanbul Kadın Meclisi'nin yaptığı açıklama ise şöyle ;

 Basına ve Kamuoyuna;

 Leyla Karal Öldürüldü, Bediha Bal Yaşam mücadelesi veriyor!

7 Şubat’ta İstanbul’un en merkezi yerlerinden biri olan Şişli’de Leyla Karal boşanmak istediği erkek tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Leyla evinde veya kimsenin olmadığı tenha bir sokakta değil; burada, her gün yüzlerce kişinin geçtiği bu sokakta, güpegündüz öldürüldü. Leyla’nın öldürüldüğü gün, yine İstanbul Çekmeköy’de bir çalıştığı iş yeri olan pizzacıda Bediha Bal ayrılmak istediği erkek tarafından av tüfeğiyle vurularak ağır bir şekilde yaralandı.

 Leyla Karal saldırıya uğrayarak öldürüldüğünde alışverişten dönüyordu, elinde portakal poşetleri vardı. Kadınlar hayatın içinde, hayatın olağan akışında; alışverişteyken, çalışırken ya öldürülüyor ya da saldırıya uğruyor. Kadın cinayetleri ve şiddetin artışından, kadın düşmanlığına karşı caydırıcı ceza uygulamayanlar, önlem almayanlar,  6284 sayılı koruma kanunu uygulamayanlar sorumludur. Kadınları yaşatacak, kadınlar için adaleti sağlayacak şekilde cezasızlığın ve ceza indirimlerinin ortadan kaldırılması şarttır. Leylanın katilinin  indirim uygulanmadan ceza alması için davasının da takipçisi olacağız.

 Boşanmak Hayatımıza Mal Olmamalı!

Boşanmak, ayrılmak  kadınların en doğal hakkı. Nasıl ki erkekler istedikleri zaman boşanabiliyorsa, biz kadınlar da bedel ödemeden ödemeden ayrılmak, boşanmak istiyoruz. Kadınları korumakla sorumlu olanlar, 6284’e olan saldırıları önlemek, kadınların boşanmalarını zorlaştıran düzenleme önerilerine sessiz kalmak yerine derhal görevlerini yapmalıdır.

 Şubatın ilk 9 günüde 6 kadın cinayeti işlendi!

2018’in ilk ayında 28 kadın erkekler tarafından öldürüldü.Geçtiğimiz yılın son aylarına göre kadın cinayeti sayısında Ocak ayında düşüş oldu. Çünkü kadın hareketi güçlendi. Kadınlar artık sessiz kalmıyor. Ocak ayında öldürülen 28 kadının, yüzde 21’i aynı Leyla gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Öldürülen kadınların yüzde 4’ünün boşanma davası devam ediyordu, yüzde  7’sinin uzaklaştırma kararı bulunuyordu. Daha Şubat ayında bugüne kadar, 9 günde 6 kadın öldürüldü, 2 kadın yaşam mücadelesi vererek hayata tutunmaya çalışıyor. Ama, kadın cinayetleri çözümsüz değil, 6284 sayılı  kanun etkili uygulandığında kadınlar nasıl hayatta kalıyor, hepimiz biliyoruz.  Daha dün Yeni Akit Gazetesi 6284'ü yine manşetine taşıyarak hedef gösterdi. Sanmasınlar ki kadınlar 6284’ten, yaşam haklarından vazgeçecek.

 6284 Sayılı kanun uygulanmalı kadınlar yaşatılmalı!

İşte 2 gün önce de burada, Leyla  alışverişini yapıp evine dönüyordu, o yüzden biz de bugün burada elimizde poşetlerle Leyla’nın öldürüldüğü yerdeyiz. Biz kadınlar en temel hakkımız olan yaşam hakkımız için mücadeleye devam ediyoruz, edeceğiz. Sadece izleyen Bakanlık da, devlet de şunu iyi bilsin biz yaşam hakkımızı savunmaktan, modern haklarımız için mücadele etmekten bir adım geri durmayacağız. Kadınlar her gün ölümle burun burunayken, her gün sokak ortasında öldürülürken, şiddet görürken; biz kadınların yaşaması için meydanlarda olmaya, ‘öldürülen tüm kadınlar için adalet’ diyerek adliye önlerinde olmaya devam edeceğiz. Kadınlar yaşamaya, hayatın içinde olmaya devam edecek. Leyla için ve öldürülen tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar sessiz kalmayacağız. Kadın cinayetlerini durduracağız!

 İstanbul Kadın Meclisi