TBMM’de sözleşmeli memur olan 52 yaşındaki F.K. isimli kişinin, lise öğrencisi stajyere cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.

DHA’nın haberine göre olay tacizi gören bir Meclis çalışanının durumu yetkililere bildirmesi ile ortaya çıktı. Meclis ana binasında staj yapan öğrenci ile konuşan yetkililer tacizin sistematik olarak 4 aydır devam ettiğini öğrendi.

 

16 yaşındaki öğrenci, F.K.’nin kendisini tehdit ettiğini ve ondan korktuğu için durumu anlatamadığını söyledi. Olayın doğrulanması üzerine başka bir birime gönderilen F.K. hakkında idari soruşturma başlatıldı.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, konuyla ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Mahmut Tanal tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan önerge şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi ana binasında bir Meclis personelinin lise öğrencisi stajyer kıza tacizde bulunduğu iddiaları basında yer almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu ülkenin ve Türk milletinin kalbidir. Milletin temsil edildiği Meclis, bu tür iddiaların şüphesini dahi kaldıramaz.

Taciz olayı geçtiğimiz hafta TBMM ana binasında meydana geldiği söylenmektedir. İddiaya göre 52 yaşındaki sözleşmeli memur F.K. lise öğrencisi stajyer kızı sıkıştırarak taciz etmiştir. Bunu gören başka bir çalışan durumu yetkililere bildirmiştir. Tacize uğrayan lise öğrencisi genç kızın, birim yetkililerine taciz olayının 4 aydır devam ettiği, kendisini tehdit eden F.K.’dan korktuğu için kimseye söyleyemediği iddialarının araştırılması, olayın perde arkasının ortaya çıkarılması, sorumlu kişileri tek tek tespit etmek amacıyla, Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğü ’nün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim."