Pendik'te pompalı tüfekle öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandökenin davasının ilk duruşması bugün.

Davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediğini belirtti.

 

Davadan önce Yarın Haber'e konuşan Nihat Palandöken halkın silahlandırılmasının önüne geçilmesi gerektiğini ve silahlanmanın bukadar kolay olmaması gerektğini söyledi.

Helin'in çok büyük hayalleri vardı

Kızının öldürülmesi hakkında konuşan Palandöken önce erkek egemenliği kaldırılmalı caydırıcı cezalar olursa kadın cinayetleri bence durur diye ekledi.

 

 

Helin Palandöken’in duruşmasının görüleceği Kartal Adliyesi’nde birçok kadın örgütü ‘Başka Helinler olmayacak’ sloganları attı.

Basın açıklamasında: ‘Mustafa Yetkin’in Helin’i kasten öldürdüğünü biliyoruz buna karşı sessiz kalmadığımızı söylemek için bugün kartal adliyesinde hep birlikte Helin için sessiz kalmayacağız diyoruz’ ifadeleri yer aldı.

Helin sırf bir erkeği reddettiği için öldürüldü bizler bunu biliyoruz bugün burada Helin için adalet istiyoruz ve diyoruz ki başka Helinler olmasın kadın cinayetleri son bulsun. Bu davada da diğer cinayet davalarında da indirim uygulanmaması için bugün buradayız diye belirtildi.

Helin Palandöken’in babası basın açıklamasında bireysel silahlanma ilgili konuştu.

 Saat 13.00’da başlayacak olan davaya CHP milletvekillerinden Gamze Akkuş İlgezdi ve Mehmet Tüm’de katıldı. 

Gamze Akkuş İlgezdi davadan önce konuştu: Ben bu davadan emsal karar çıkabileceğini düşünüyorum çünkü geniş bir kadın örgütü sahiplenmesi var

 Dava ve kadın cinayetleri hakkında konuşan Mehmet Tüm ise şunları söyledi: Bu şiddetin bitmesi için hep birlikte mücadele etmeliyiz biz de aynı şekilde parlamento gereğini yapmaya çalışıyoruz.