'Dosya karara bağlanmazsa Ayşe öğretmen bebeğiyle hapse girecek'

Çelik’in yaptığı barış çağrısının suç olduğunu iddia etmenin evrensel insan haklarına, ifade özgürlüğüne ve toplumsal barışa aykırı olduğunu vurgulayan Altıok, “Ayşe öğretmenin dosyası karara bağlanmazsa Ayşe öğretmen bebeğiyle hapse girecek” dedi.

Altıok, AYM’nin başvuruya kısa sürede yanıt vermemesi üzerine Çelik’in Deran’la 11 ay hapiste kalacağını belirterek bunun Deran’ın tüm yaşamını olumsuz etkileyeceğini kaydetti.
Altıok, “Bu haklı adalet talebi yerine getirilmezse tarihsel bir hukuksuzlukla ve kara bir lekeyle Türkiye karşı karşıya kalacak” diye konuştu.
 
'Çocuklar ölmesin' dediği için hapis cezası almıştı
 
İki yıl önce Beyaz Show’a telefonla bağlanıp “Çocuklar ölmesin” dediği için aldığı hapis cezası kesinleşen öğretmen Ayşe Çelik’in cezaevine girmemesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) çağrı yapıldı.
 
Kanal D’de Beyazıt Öztürk’ün canlı yayınlanan programına telefonla katılarak Diyarbakır’dan aradığını ve Ayşe Çelik adında bir öğretmen olduğunu belirten konuk şunları söylemişti: “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar medyada çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık! İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.” 
Öğretmenin sözlerinin ardından, hassasiyeti için kendisine teşekkür eden Öztürk, “Elimizden geldiğince biz de duyurmaya gayret ediyoruz, emin olun. Ama bu söyledikleriniz bir kez daha bize ders oldu. Daha fazlasını yapmaya gayret edeceğiz. Oradaki insanlara selam olsun” demişti.
 
'Çocuklar ölmesin' dediği için 'terör örgütü propagandası yapma'
 
Programın ardından Çelik hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda Çelik’e verilen bir yıl üç ay hapis cezası 2 Ekim 2017’de onanmıştı.