Duruşmaya Işık İkizoğlu'nun ailesi, ailenin avukatları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Dikili Kadın Platformu, İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı katıldı. Tasarlayarak ve canavarca hisle kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Yahya Cengiz Küçük, boşanmış olmalarına rağmen Işık İkizoğlu'nun "başka erkeklerle telefonla görüştüğünü" iddia ederek ceza indirimi almaya çalıştı. Küçük'ün avukatının Işık İkizoğlu'nun telefon kayıtlarının incelenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Duruşma sanığa ait HTS katıtlarının gelmesinin beklenmesine karar verilerek 5 Nisan tarihine ertelendi.
Duruşma öncesinde Dikili Meydanı'nda, duruşma sonrasında ise Bergama Adliyesi önünde kadınlar basın açıklaması yaparak Işık İkizoğlu için adalet talebini dile getirdiler.
 
Işık İkizoğlu, İzmir Dikili'de eski kocası tarafından işkence ile öldürülmüştü
32 yaşında, bir çocuk annesi olan İkizoğlu, kendisini öldüren erkekten 'şiddetli geçimsizlik' nedeniyle boşanmıştı. Kızını okula bırakmaya giderken eski kocasını beklerken gören Işık İkizoğlu, 155 Polis İhbar Hattı'nı aramış, korktuğunu ve kızını okula bırakamadığını söylemişti. Olayın sonrasında Küçük'ün konuşmak istediğini söylemesi üzerine buluşan Küçük ve İkizoğlu'nun arasında tartışma çıktı. İkizoğlu durum üzerine Emniyet Müdürlüğü'ne gidip Küçük'ün kendisini ölümle tehdit ettiğini ifade ederek şikayetçi oldu. Işık İkizoğlu şikayetinde Küçük'ün kendisini darp ettiğini iddia etti, polis tarafından rapor için hastaneye götürüldü, muayene eden doktorun ise darp tespiti olmadığını rapor etti.
 
İkizoğlu, tehditleri 3 kere polise bildirmişti
İkizoğlu işlemlerinin ardından çarşıda Küçük ile yine karşılaştı. Tekrar tartıştılar. Bunun üzerine İkizoğlu bir kez daha polise giderek ölümle tehdit edildiği bir kere daha ihbar etti. Polis, şikayet üzerine Küçük'ü telefon ile arayarak Emniyet Müdürlüğü'ne çağırdı. Tartışma polis merkezinde de sürerken Küçük, “Bana çocuğumu göstermiyor” dedi, İkizoğlu ise hakaret ve ölüm tehditleri nedeniyle eski eşine güven duymadığını söyledi.
 
Basın açıklamasında Işık İkizoğlu'nun ablası Başak İkizoğlu bu şiiri okudu:
Baykuşların bile hayran olduğu
tek Işık'tı o
 
Aşık olduğu masmavi gökyüzüne
Ait oldu o
 
Kendi gitti kahkahaları kaldı
Geridekilere
 
Tüm canlılar haykırdı
Canımız nerde diye
 
Gömülen beden değil
Kalplerimizdi sanki
 
O hiç yok olmaz
Yok olamaz ki
 
Barış temsilcisi kadınların sesi
Sessizce susmaz,susturulamaz ki
 
Haykırdık haykıracağız sonsuzluğa
Tüm nefesimizle
 
Işıklar ölümsüzdür
Aydınlatıp gider ebediyete