Maltepe’de Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Türkiye Kadın Meclisi için 30 ilden buluşan kadınlar salonu doldurdu, toplantıda kadınlara ve çocuklara yönelik sorunlara dair birçok söz kullanılarak çözüm önerileri tartışıldı.

Kıyafetime karışma çağrısıyla başlayan ve Türkiye’nin çeşitli illerinde örgütlenerek yoluna devam eden Kadın Meclisleri, 8 Mart eylemleri ardından Türkiye genelinden gelen kadınlarla Türkiye Kadın Meclisi’ni toplama kararı almıştı. Büyük bir yankı uyandıran bu çağrıya kadınların yanıtı da toplantı salonuna sığmayacak kadar bir katılım ile oldu.

Meclis toplantısı Kıyafetime Karışma eyleminin çağrıcısı Dilber Sünnetçioğlu’nun konuşması ile başladı.

Ardından divanın katılımcıların 3’er dakikalık söz sürelerine dikkat etmeleri, her hangi kurumdan olursa olsun dile getirmemeleri uyarısı ve meclis işleyişinin anlatılmasıyla başlayan Türkiye Kadın Meclisi katılanlardan yaklaşık 100 kadının konuşmasıyla sürdü.

Toplantı, son yılların en yüksek katılımlı kadın toplantılarından biri oldu

Toplantının ayırt edici yönü konuşmacı olmadan, alınan sözlerle ilerlenmesi ve katılan her kadının eşit söz hakkına sahip olmasıydı. Her yaştan, meslekten, örgütten ve partiden tüm kadınlara eşit söz hakkı verilen toplantının amacı, hayatın içindeki kadınların kendi sorunlarını ve çözümlerini dile getirebileceği, eşit bir zeminde bir meclis işleyişiyle buluşmak. Toplantıya katılan birçok kadın, böyle bir çalışmanın ne kadar yön gösterici olduğunu dile getirdiler.

Yapılan çalışmaların sonuçları ve etkinliği değerlendirdi

Kadın Meclisleri, kadın cinayeti ve çocuk istismarı davalarını takip eden, duruşmalara katılan, yaşanan olaylar üzerine toplumsallaştırmak amacıyla eylem çağrısı yapan çalışmalarını değerlendirdi. Veriler üzerinden gidildiğinde, politikacıların cinsiyetçi söylemleri üzerine kadın cinayetlerinin arttığını, kadınların tepkileri üzerine azaldığını, kadınların tepkisinin olduğu durumlarda daha az ceza indirimi uygulandığını belirten bir çok kadın, çalışmalarının devam ettirilmesinin ve hukuki süreçlerin peşinin bırakılmamasının önemini vurguladı.

Çocuk istismarına karşı oluşturulan Bakanlar komisyonunun çalışmaları eleştirildi

Toplantıda öne çıkan yorumlardan biri ise çocuk istismarına karşı kurulan Bakanlar komisyonunun eleştirisi oldu. Kadınlar, kurulan komitenin ve sorunlara buldukları çözümlerin yetersizliğini eleştirdi, insan haklarına aykırı ve gerici cezalar istemediklerini belirtti. Türkiye’de varolan hukukun kadın cinayetleri ve çocuk istismarı konusunda etkin olduğunu, ancak uygulanmadığını belirten kadınlar, insan haklarına aykırı ve gerici cezalar üretmek yerine varolan hukukun uygulanması gerektiğini söyledi. Kadınlar, komisyon üzerinde baskı kurmaları gerektiğini söyledi ve konuşmacılardan bir kadın şu mesajı verdi:

Her hareketinizi izliyoruz. Sadece kendi çözümlerinizle değil, bizim çözümlerimizle de hareket etmelisiniz. Çocuklar için de kadınlar için de her zaman yakanızda olacağız.

Ulaşılamayan kadınlar için çözüm önerileri geliştirildi

Toplantının bir başka gündemi ise, Kadın Meclisleri’nin kadınlara en etkin ulaşabildiği sosyal medya veya eylemlere erişimi olmayan, bu nedenle ulaşılamayan kadınlara nasıl ulaşılacağı oldu. Şiddet gören ve evden ayrılamayan kadınlara ulaşmak için çözüm önerileri değerlendirildi.

Kadın istihdamı üzerine çalışmalar yapılması önerildi

Kadın istihdamı oranının çok düşük olduğunu belirten kadınlar, bu durum üzerine çalışma yapmaları gerektiğini ifade etti.

Kazanımlarının kendilerine lütfedilmemiş olduğunu, mücadele ederek kazandıklarını belirten kadınlar, 6284 sayılı koruma kanunu gibi kazanımlarının, resmen varolsa bile fiilen uygulanmıyor olduğunu belirtti. Mücadeleyle bu yasaları uygulatmaya çalıştıklarını belirten kadınlar, ellerindeki yasalara sımsıkı sarılacaklarını, uygulanmalarını sağlayacaklarını dile getirdiler.

Üniversiteli kadın mücadelesi de değerlendirildi

Üniversiteli kadınların mücadelelerini de bir çok katılımcının sözünde geçerken, üniversiteli kadın mücadelesinin devamının getirilmesi, her üniversitede Kadın Meclisi kurulup çalışmaların üniversite çerçevesinde sürdürülmesi gerektiğini belirttildi.

Kadın mücadelesinin daha çok örgütlenmesi üzerine kararlar alındı

Üniversite eğitimi almış veya almamış, her meslekten ve her yaştan kadının, kendi hayatları içinde bir şekilde mücadele ettiğini söyleyen kadınlar, durumun sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada böyle olduğunu belirtiyor.

Örgütlenmenin önemini de ifade eden kadınlar, daha çok ile, daha çok ilçeye Kadın Meclisi kurmaları gerektiğini söyledi, ulaşılabilir olmaları gerektiğini ve Türkiye’nin her yerinde kadınları mücadeleye katmalarının önemini belirtti.

Toplantıda alınan genel kararlar şu şekilde:

·        Kadına şiddete, çocuk istismarına karşı kadınlar asla yalnız yürümeyecek diyerek örgütlü bir şekilde hareket etmek gerekliliği,

·        İhtiyaçlar üzerine belirli komiteler kurmak

·        Türkiyenin 81 ilini hedeflemek ve tüm ilçelerinden üniversite ve liselerine kadar Kadın Meclisi kurmak.

.         Türkiye Kadın Meclisi toplantısının kararları dışındaki önerileri toparlamak üzere koordine edici, iller arası bir komite kuruldu.

·         Türkiye Kadın Meclisi toplantısının düzenli bir şekilde yapmak.