17 yaşında reddettiği erkek Mustafa Yetgin tarafından öldürülen lise öğrencisi Helin Palandöken’in ilk duruşmasına yanlış sanık getirilmesinin ardından dava 14 Şubat’a ertelenmişti.

Bugün görülen davada sanık Yetgin iyi hal indirimi almak için bilindik bahanelere başvurdu. Yetgin takım elbise giyerek ‘pişmanım, çok seviyordum’ ifadelerini kullandı.

Davaya müdahillik talebinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın talebi kabul edilirken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun talebi reddedildi.

Davada açıklanan kararda ise Yetgin’in tutukluluk halinin devamına, sanık Dağıstan hakkında tutukluluk talebinin reddine sanık hakkında adlı kontrol uygulanmasına ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesine karar verildi. Duruşma 11 Mayıs 2018 saat 15.00’e ertelendi.

İşte davadan gelişmeler

[13.16] Dava başladı. Tutuklu sanık Mustafa Yetgin ve tutuksuz sanık Halis Can Dağıstan‘ın kimlik tespitleri yapıldı.

[13.19] Sanık Halis Can Dağıstan’ın zorunlu müdafiisi duruşma salonundan ayrıldı. Dağıstan savunmasını yapıyor.

[13.22] Sanık Dağıstan: Cuma günü Mustafa çağırdı. Mustafa’nın sırt çantası ve koli vardı. Kolide ne var dedim bir şey demedi. Alper ve babasını okuldan alacağız , dedi.

[13.23] Sanık Dağıstan: "Tören çıkışıydı. Çok öğrenci vardı. Dur dedi kolinin içinden silahı çıkardı. Kuru sıkı dedi. Mustafa Helin’i vuracağını bana söylemedi."

[13.29] Sanık Dağıstan: Olay günü Mustafa ile aramızda Helin’in konusu hiç geçmedi ama gittiğimiz okulda Helin’in okuduğunu ve Helin ile Mustafa’nın ayrıldığını biliyordum.

[13.32] Sanık Dağıstan: Olay günü geçtiğim güzergahta Helin’i fark etmedim. Olaydan sonra eve gidip birkaç arkadaşımi telefonla aradım. Öğrencilerden birinin yaralandığını, birinin öldüğünü öğrendim.

[13.34] Sanık Dağıstan: Teslim olmayı düşündüm. Bir arkadaşımla karakola gidip ifade verdim. Mustafa’nın Helin’e zarar vereceğini düşünmüyordum. Oraya Helin’i öldürmek için gittiğini de bilmiyordum. Kutuda av tüfeği olduğunu Mustafa kutudan çıkarınca öğrendim.

[13.40]  Müşteki avukatı “Olay öncesinde Mustafa araçta tüfeği kurdu mu?” sorusuna Dağıstan “Kutunun içince tüfek olduğunu bilmiyordum. Arabada tüfeğe fişek basma, tüfeği kurma olayı olmadı” diye cevap verdi.

[13.42] Sanık Mustafa Yetgin “Heyecanli olduğum için savunmamı yazılı olarak vermek istiyorum.” dedi ve savunmasını yazılı verdi.

[13.43] Sanık Yetgin: Helin’i çok seviyordum. Olaydan 2-3 ay önce görüşmeme kararı aldık. Helin’i çok sevdiğim için ondan vazgeçmek istemedim.

[13.44] Sanık Yetgin: Olay günü yeni aldığım silahı denemek için aydos tepesine gidecektim. Tüfekle toplu taşımaya binemeyeceğim için Halis Can’a yanlış beyanda bulundum.

[13.46] Sanık Yetgin'in duruşmaya takım elbiseyle gelmesi davayı takip edenlerin dikkatini çekti.

[13.50] Sanık Yetgin: Arkadaşları karşısında kendimi aşağılanmış hissettim amacım arkadaşlarını korkutmaktı. O anki panikle silah patladı, pişmanım; Helin'i öldürmek istememiştim.

[14.04] Mahkeme başkanı, Halis Can Dağıstan ve Mustafa Yetgin'in ifadelerinde çelişki olduğunu kaydetti.

[14.08] Helin Palandöken'in vücuduna biri tek başına öldürücü dört mermi isabet etmesine rağmen sanık Mustafa Yetgin Helin'e nişan almadığını ifade etti.

[14.13] Sanık Murat Yetgin'in ifadesinin ardından Müşteki Cemil Yıldız'ın ifadesine geçildi. Yıldız: Yetgin Deniz'i vurduktan sonra Helin'e 3-4 el ateş etti, Helin yerdeyken de ateş etmeye devam etti.

[14.20] Müşteki Deniz Morsümbül'ün ifadesine geçildi. Morsümbül: Biz tren istasyonuna doğru yürürken araba üzerimize doğru geldi ve durdu. Kaçacak bir alanımız yoktu. Bana bir el, Cemil'e iki el ateş etti.

[14.23] Müşteki Morsümbül: Helin'e 3-4 el ateş ettiğini duydum. Sanık Mustafa Yetgin'in anlattığı gibi üzerine yürümedik, tartışmadık. Arabadan iner inmez ateş etmeye başladı.

[14.31]  Müşteki Gülşen Ölmez'in ifadesine geçildi. Okulun kantininde çalışan Ölmez: Yetgin, "Dışarıda 3 kişiyi öldürdüm, senin de beynini patlatırım" diyerek kantinden bıçak aldı.

[14.32] Ölmez: Yetgin kantinden çıkarken "Müdür nerede, onu öldüreceğim" diyordu.

[14.37] Müşteki Olcay Çınar'ın ifadesine geçildi: Pendik İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Çınar: Okulun içinde sanıkla karşılaşmadık ama içeride bir el silah sesi duydum ve polisi aradım.

[14.50] Duruşmada Palandöken'in babası Nihat Palandöken dinleniyor. Palandöken: Evladım öldürüldü, canım gitti. Buradan örnek bir ceza çıksın, caydırıcı olsun.

[14.55] Tanıkların ifadelerine geçildi. Tanık Mustafa Günerhan: Aracımla yolda seyir halindeyken önündeki araç aniden durdu, ben de durmak zorunda kaldım. Araçtan genç bir çocuk elinde silahla indi.

[14.57] Günerhan: Elindeki silahla kıza ve yanındakilere ateş etti. Sonra okula girdi.

[15.00] Tanık Özgür Azkar: Mustafa önce Cemil'i, sonra Deniz'i, en son da Helin'i vurdu. Tam gidecekken geri gelerek yerde yatan Helin'e tekrar ateş etti ve okula doğru kaçtı.

[15.09] Mustafa Ova: Olaydan bir ay önce Sanık Mustafa Yetgin dükkana geldi. İstediği tüfeği bulamayınca internetten sipariş edebilir misiniz dedi. İstediği silah, otomatik tüfekti.

[15.18] Müşteki Palandöken'in avukatı: Adli tıp raporuna göre Helin'in vücuduna en az 4 kez ateş edildiği açıktır. Sanık Mustafa Yetgin Helin Palandöken'i tasarlayarak öldürmüştür. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmelidir.

[15.37] Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu vekili Leyla Süren: Helin ilk vaka değil. 2017’de 409 kadın öldürüldü. Katılma dilekçenizi tekrar ederiz. Öldürülen kadınların aileleri adalet bekliyor görüyorsunuz. Sanıklardan şikayetçiyiz.

[15.39] Sanık Dağıstan: Sanık Mustafa arabadan inip telefon görüşmeyi yaptı. Kimle konuştuğunu bilmiyorum. Ben alacağımız kişi olduğunu düşündüm. Konuşmanın içeriğini ve kimle konuştuğunu bilmiyorum.

[15.40] Sanık Mustafa Yetgin: Araba ile giderken Halis Can’a Helinleri gördüm dur dedim. Halis Can görmemiş olabilir. Halis Can’ın hiçbir şekilde silahtan haberi olmadı.

[15.42] Sanık avukatı Zehra Süren “Yazılı savunma yapacağız” dedi.

[15.43] Dağıstan’ın avukatı: Müvekkilim Halis, Mustafa’nın gerçekleştireceği olayı bilmiyordu. Tanıklar silah sesi ile müvekkilimin olay yerinden ayrıldığını söyledi. Aracın maktul ve arkadaşlarının üzerine sürülmesi ve önlerinin kesilmesi söz konusu değildir.

[15.48] İddia Makamı: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kuruluş amacı ve faaliyet amacı gözetildiginde müdahillik talebinin kabul edilmesine karar verilsin.

[15.49] İddia Makamı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın suçtan dolaylı olarak zarar görmesi nedeniyle, müdahillik taleplerinin kabul edilmesine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

[15.52] İddia Makamı: Dağıstan hakkında çocuk yaşta bir insanı öldürmeye/ öldürmeye teşebbüse yardım etmek suçlarından tutuklanmasına karar verilmesini talep ediyoruz.

[15.53] İddia Makamı: Sanık Mustafa Yetgin’in üzerine atılı suçlardan çocuk yaştaki bir insanın tasarlayarak öldürme/ öldürmeye teşebbüs suçlarından tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep ediyoruz.

[15.58] Karar açıklandı. Yetgin’in tutukluluk halinin devamına, sanık Dağıstan hakkında tutukluluk talebinin reddine sanık hakkında adlı kontrol uygulanmasına ve yurt dışına çıkış yasağı getirilmesine karar verildi.

[16.01] Duruşma 11 Mayıs 2018 saat 15.00’e ertelendi.