Bülent Ecevit Üniversitesi’nde görevli akademisyen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin organize ettiği 2’nci Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılabilmek için geçen yıl ekim ayında yürütücülüğünü yaptığı bir projeyle İTÜ’ye başvurdu.

Projesi Antarktika seferi için uygun görülen Büyükmeriç’e, hazırlıklarını yaparken telefonla heyete katılamayacağı bildirildi. Gerekçe olarak gemideki kamaraların dörder kişilik olması ve heyette bir kadına daha yer bulunmaması gösterildi.

"Cinsiyetim yüzünden kendi projemin başında bulunamıyorum"

Üniversitenin ayrımcı uygulamasına karşı Büyükmeriç şunları söyledi: “Bana telefonla Antarktika seferine katılamayacağım bildirildi. Gerekçe olarak da Şili’den Antarktika’ya gerçekleşecek yolculukta gemideki kamaraların dörder kişilik olması gösterildi. Bizim için öncelikle projenin devamlılığı esastır ve ben de bu yüzden Ali Murat Kılıç’ın gitmesini rica ettim. Ancak, sırf cinsiyetim yüzünden kendi projemin başında bulunamamış olmanın hayal kırıklığını yaşıyorum. Bilindiği üzere, Antarktika’ya birçok ülkeden bilim insanı gidiyor ve sanırım, böyle bir sorun tek bizim ülkemizde yaşanmıştır. Şunun da altını çizmek istiyorum, benim tepkim kesinlikle politik değil, politik bir amaçla söylemiyorum fakat, yaşadığımız durum hiç etik değil.”

(Fotoğraf: DHA)