Sinema yazarı Kerem Akça’nın İstanbul Film Festivali hakkındaki cinsiyetçi yorumlarına tepki geldi. Akça, En İyi Film Ödülü’nü alan Borç filmiyle ilgili, “Yarışmasının en zayıf halkası Borç’a verilen ödül, Gökhan Tiryaki’siz bir hiç olduğunu kariyeri boyunca ispatlayan Pelin Esmer’in yeni Pelin Esmer’ler yaratma çabası olarak algılanabilir. İnsani ama sinemasız filmler çeken kadın yönetmenleri cesaretlendirme isteği” dedi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, Akça’nın sözleri ‘cinsiyetçi’ ve ‘ayrımcı’ olarak yorumlandı. Akça, sosyal medyada tepkiyle karşılanan sözlerinin ardından, “Yanlış ifade ettiğimden yanlış anlaşılmışım. Esasen Borç özelinde yorum yapmıştım. Elbette tüm kadın yönetmenleri kastetmiyorum. Nasıl edebilirim ki? Bunu tartışmak bile tuhaf. Yanlış anlaşıldıysam tekrardan özür dilerim” diyerek özür diledi.

"Bundan sonra sinema sektöründe tacizden, ayrımcılığa, ücret eşitsizliğinden ırkçılığa, her türlü hak ihlalini ifşa edeceğimizi ve bütün bu ihlallerin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz” diyen kadınlar açıklama yayınladı.

Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Yeter!

Bizler, Türkiye’de sinema sektörüne emek veren kadınlar olarak usandık. Sadece film endüstrisi çalışanlarının değil, sinema yazarlarının ayrımcılığından, tacizkar dilinden de usandık! Yeter! Kerem Akça’nın kadın sinemacılara yönelik bu ayrımcı dilinden dolayı kamusal alanda sinema sektörünün bütün kadın çalışanlarından özür dilemesini talep ediyoruz. SİYAD – Sinema Yazarları Derneği’ni acilen Kerem Akça’nın üyeliğini gözden geçirmeye davet ediyoruz! Sözümüz yalnızca Kerem Akça’ya değil. Bundan sonra sinema sektöründe tacizden, ayrımcılığa, ücret eşitsizliğinden ırkçılığa, her türlü hak ihlalini ifşa edeceğimizi ve bütün bu ihlallerin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.”