Helin Palandöken Pendik’te bulunan İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde  Mustafa Yetgin tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürülmüştü.

17 yaşındaki Helin Palandöken davasının 3. duruşması bugün 14:00’da Kartal’da İstanbul Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmayı takip eden Kadın Meclisleri'de dava öncesi basın açıklaması yaptı.

 

Helin Palantöken'nin babası Nihat Palantöken ise dava öncesi açıklama yaparak, "Katiller hakettiği cezayı alsın, bireysel silahlanma ve kadın cinayetleri son bulsun" dedi.

 

 

Mütalaada, sanık Yetgin'in "çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs", "silahla kasten yaralama" ve 2 kişiye yönelik "silahla tehdit" suçlarından da toplam 19 yıldan 36 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Savcı Çakıcı mütalaasında Mustafa Yetgin'i olay yerine götürdüğü iddiasıyla hakkında dava açılan diğer sanık Halis Can Dağarslan için ise, "çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme", "çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüse yardım etme" ve "silahla kasten yaralamaya yardım etme" suçlarından toplam 23 yıl 6 aydan 32 yıl 6 aya kadir hapis cezası talebinde bulundu.

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan sanık Mustafa Yetgin, savunmasını yapmak üzere süre verilmesini istedi.

Sanık Halis Can Dağarslan ise, "Ben mütalaayı kabul etmiyorum. Benim Mustafa'nın böyle bir şey yapacağından haberim yoktu. Böyle bir şey yapacağını bilsem Mustafa'yı oraya götürmem. Suçsuzum, beraatımı istiyorum." dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Mustafa Yetgin'e esas hakkındaki savunmasını yapması için istediği sürenin verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.