Sunucu Eda Pera Küçük geçtiğimiz aylarda şiddet iddialarıyla gündeme gelmişti. Tolga Pancaroğlu'ndan şikayetçi olmuş ve iş mahkemeye kadar taşınmıştı. Genç kadın, “Baba Can’dır” adlı dizide rol alan ayrıldığı erkek arkadaşı Tolga Pancaroğlu’nun kendisine şiddet uyguladığını, ölümden döndüğünü ifade etmişti. Darp raporu bulunduğunu söyleyen alan Eda Pera Küçük, savcılıktan koruma kararı çıktığını belirtmişti.

Tolga Pancaroğlu'nun elinde gizli çekilmiş videolarının bulunduğunu söyleyen Eda Pera Küçük, "Arkadaşlarımın polise haber vermesiyle ölümden döndüm. En son dövdüğünde bir hafta hastanede yattım. Belgelerimle savcılığa başvurdum, koruma kararı çıktı. Fakat Tolga bu kararı da ihlal etti, şu an hakkında yakalama emri var.“ Davayı geri çekmesi için tehdit edilen Küçük, “Tolga bana bıçak çekti ve ölümle tehdit etti. Ailesi de davayı geri çekmem için tehdit ediyor. Bugüne kadar aileme bir şey anlatamadım. Ancak artık her şey ortaya çıksın istiyorum” ifadelerinde bulunmuştu.

Sunucu Eda Pera ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından şiddete uğrayınca twitter'da Eda Pera hakkında kampanya başlatıldı. Eda Pera'nın ilk duruşması 29 Mayıs 2018 Salı günü (bugün). Kadın Meclisleri ve binlerce insan Eda Pera'ya duruşma öncesi destek oldu. Bu desteğin ardından twitter'da #EdaPeraYalnızDeğildir tagı başlatıldı.

Bugün adliye önünde sunucu Eda Pera Küçük'ün davası vardı. Küçük'e destek olarak gelen Kadın Meclisleri şiddete sessiz kalmayacaklarını söylerek basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Hiçbir kadının uğradığı taciz ve şiddete karşı sessiz kalmayacağız. Eda Pera'nin yanındayız. Onunla birlikte dava süresince adliye koridorlarında beraber olacağız. Kadın Meclisleri olarak yine bir adliye önündeyiz.

Bugün 3 ayrı şehirde 6 tane kadın kardeşimizin davası var. Hiçbir kadın aslya yalnız yürümeyecek. Biz kadınlar olarak 'Artık yeter' diyoruz. Öldürülmek değil, yaşamak istiyoruz. Kendi hayatımız hakkında karar verebilmek istiyoruz. Bunun için birlik olduk, Hep beraber mücadele edeceğiz. Sokakları, meydanları, adliyeleri terk etmeyeceğiz.

Bizi kimse evlere kapatamayacak, hakkımızı arayacağız. Davalarda kadınların yanında olacağız. 6284 sayılı koruma kanunu etkin bir biçimde uygulansın"

Dava 18 Ekim'e ertelendi

13.30'da görülen davada ifade veren sanık Tolga Pancaroğlu "Beni tahrik etti. tahriklere dayanamadım" diye ifadesini kullanırken hakkında açılan kasten yaralama,hakaret ve tehdit suçlamalarına karşı olarak Küçük'ü yaraladığını inkar etti. Dava devam ederken Pancaroğlu'ndan sonra haklarında Küçük'e karşı hakaret ve tehdit suçlamasıyla hakim karşısına çıkan iki sanık da ifadelerini verdi. Bir sonraki celsede dava sanıkların tekrar dinlenmesi üzerine 18 Ekim saat 14.00'e ertlendi.

Dava sonrası Eda Pera Küçük'e destek amaçlı adliyeye gelen Kadın Meclisleri açıklama yaptı. Açıklamada, "Dava 18 Ekim'e ertelendi, biz o gün tekrar Eda'nın yanında olacağız. Şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Adalet için, kadınlar için..." ifadelerine yer verildi.