İstanbul’daki The Marmara Pera Otel’de düzenlenen toplantı ile kadınlar hem Platform’un kuruluşunu deklare etti hem de internet sitesinin tanıtımını yaptı.

Toplantıya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda kadın kurumunun temsilcisi katıldı.

MA’da yer alan habere göre kadınları konu alan sinevizyon gösterisi ile başlayan toplantı, Eşitlik Adalet Kadın Platformu Koordinatörü Gülseren Onanç’ın yaptığı açılış konuşması ile devam etti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’de kadın olmak o kadar zor ki, birçok kadını hayalleri ayakta tutuyor. Biz kadınlar erkeklerden daha iyi başarıyoruz. Siyaset ve kadın dediğimizde, bu gürültülü hikayemize baktığımızda siyasette kadının durumunu anlatmaya gerek yok. Erkek egemen bir bakışla parti ayrımı yapmadan siyasette var olabilmesinin zorluklarını ben yaşıyorum, sizler de görüyorsunuz. Dünyayı değiştirecek olanın bu olduğunu biliyoruz. Erkek siyasetçiler kadın siyasetçileri değerlendirirken ‘nitelikli kadın olsun’ diyorlar. Nitelikli erkek tartışmasının yapılmadığı yerde niye kadın tartışmasını yapıyoruz? Bu bizim gerçekliğimiz. Bu platform hayatın her alanında var olmasının yollarını açacaktır. İşimiz kolay değil. Hepimize kolay gelsin.”