Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde boşanmak isteyen eşi Yasemin Özdemir'e Ereğli Adliyesi önünde otomobiliyle çarpıp kaçan Aydın Özdemir ifadesi alındıktan sonra  serbest bırakıldı. Ereğli Kadın Platformu adliyesi önünde basın açıklaması yaparak  karara tepki gösterdi.

Ereğli Kadın Platformu'nun basın açıklamasına KESK Zonguldak Şubeler Platformu da destek verdi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Ereğli Yürütme Kurulu Üyesi Duygu Aydın açıklama yaptı.

Evrensel'de yer alan habere göre, açıklamasında "Kadına yönelik şiddet bireysel bir sorun değil ciddi bir toplum sorunudur" diyerek başlayan Aydın, devamında "Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı olmasına rağmen Aydın Ö, arkadaşımız  Y.Ö’nün çalıştığı kuruma rahatlıkla gidebilmiştir. Aynı gün Aydın Ö, saat 17.00 gibi kiraladığı araçla adliye önünde Y.Ö ye öldürme amacıyla kasıtlı olarak arkadan çarpıp kaçmıştır. Acilen hastaneye kaldırılan Y.Ö ciddi şekilde yaralanmıştır. Belinde, kaburgalarında, köprücük kemiklerinde kırıklar, akciğerinde kanama vardır" dedi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Aydın Özdemir'in 10 Haziran’da ifade vermeye gittiği ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı belirten açıklamada saldırganın hâlâ mesaj atarak tacizlerine devam ettiği belirtildi.

Birçok suçtan sabıkalı ve tutuklu olan Aydın Ö'nün, cezaevinden sağlık sorunu nedeniyle infaz erteleme kararıyla mayıs ayında 6 aylığına çıkarıldığını hatırlatan Duygu Aydın, "Şu an Y.Ö nün can güvenliği yoktur. Arkadaşımıza 7/24 koruma verilmemiştir. Kanunlar kadını değil erkeği koruyor. Adaletin sağlanması için, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için daha kaç kadın ölmeli? Kaç kadın işkence görmeli? Kaç kadın tacize, tecavüze uğramalı? Güvenlik güçlerini ve yetkili makamları görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Kağıt üstünde kalması muhtemel yasalar değil acil önlemler istiyoruz. Arkadaşımız Y.Ö ye koruma talep ediyoruz. Gerekli tedbirler alınmalıdır" dedi.