25 Kasım, 1960'da Dominik Cumhuriyeti'nde faşist Trijillo Hükümet'ine karşı verilen büyük mücadelede sembol haline gelen Mirabel Kardeşlerin tecavüz edilerek öldürüldüğü gündür. Dominik Cumhuriyeti'ndeki diktatörlüğün yıkılmasında büyük rol oynayan, bedelini hayatlarıyla ödeyen 3 kız kardeş 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün sembolü oldu.

Mirabel Kardeşler

Trujillo diktatörlüğüne karşı koyan hareketlerden biri olan Clandestina harekettini başlattılar. Hareket, Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşlerden ve eşlerinden oluşuyordu.

Mirabel Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları talepleri, onların Trujillo tarafından pek çok kez hapse gönderilmelerine neden oldu.

Trujillo, "Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir" konuşmasını yaptıktan sadece 23 gün sonra 25 Kasım 1960’da Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran Trujillo yandaşları arabadan indirdikleri Mirabel kardeşlere önce tecavüz ettiler sonra da öldürdüler.

Mirabel Kardeşler’in cesetlerini bir uçurumdan aşağıya atıldı ve basında bu olay bir trafik kazası olarak gösterildi.

Mirabel Kardeşler’in ölümünden sonra ülkede ayaklanmalar daha çok arttı. 25 Kasım'dan 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü.

Trujillo’nun öldürülmesinden yaklaşık iki sene sonra, Şubat 1963’de de Dominik Cumhuriyeti demokratik bir şekilde oy kullanarak hükûmetini seçti.

Mirabel Kardeşlerin mücadelesi ve uğradıkları şiddet dolayısıyla 25 Kasım günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edildi.

25 Kasım'da tüm dünyada kadınlar eylemlerde buluşuyor

Tüm dünyada artan kadına yönelik şiddete karşı bugün Avrupa’dan Afrika’ya, Amerika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya kadınlar kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete karşı eylemler yapıyor.

Avrupa’daki birçok eylem dünden (24 Kasım) itibaren başladı. Kadınlar İtalya’da #NonUnaDiMeno (Bir eksik olmayacağız) sloganıyla dün 14.00’te Piazza della Repubblica’da başlattıkları eylemleri hafta boyunca bir dizi etkinlikle devam ettirecekler. Fransa’da#NousAussi (Biz de) kampanyası altında birleşen 60’ın üzerinde örgüt “Cinsel ve Cinsiyetçi Şiddete Karşı Yürüyoruz” sloganıyla yürüyüşler gerçekleştirdi. Kadını şiddete karşı koruması gereken yasaların kağıt üzerinde kaldığı vurgusu yapan onlarca Belçikalı örgüt yasaların hayata geçirilmesi talebiyle bugün 13.30’da Place Poelaert’ten başlayarak kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Orta ve Latin America'dan, Hindistan'a kadar bir çok ülkede kadınlar 25 Kasım için alanlarda olacak.

Türkiye’de de kadınlar eylemde

Türkiye’de kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet artmaya devam ediyor. Sadece geçtiğimiz Ekim ayında 34 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Artan kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı kadınlar eylemlerde olacak.

İstanbul’da saat 14.00’da Kadıköy Operası önünde Kadın Meclisleri "Kadın cinayetlerini, ekonomik şiddeti, baskıyı durduracağız" sloganı ile eylem yapacak. Ardından 17.00’da Taksim Tünel Meydanı’nda kadın örgütlerinin ortak eylemi olacak.

Ankara’da 16.00’da Kuğulu Park’ta, Aydın’da 15.00’da Kent Meydanı’nda, Bolu’da 13.00’da Kardelen Meydanı’nda, Çanakkale’de 17.00’da Truva Atı önünde eylemler yapılacak.

Eskişehir’de 15.00’da Kanatlı AVM önünde, İzmir’de Kadın Meclisleri 15.30’da Alsancak Erbil Süel önünde basın açıklaması yapacak ardından 17.00’da İzmir Kadın Platformu’nun ÖSYM önünde başlayan ortak yürüyüşü olacak.

İl il yaoılacak eylemlerin yer ve saatleri şu şekilde: