Anasayfa / Güncel / Hüseyin Mahalli Suriye'yi değerlendirdi

Hüseyin Mahalli Suriye'yi değerlendirdi

Akşam gazetesi köşe yazarı Hüsnü Mahalli Suriye ile yaşanan savaş gerilimiyle ilgili Yarın'a konuştu.

Hüseyin Mahalli Suriye

Uçağı indirirken hedef Rusya’ydı
Uçak indirme olayının Suriye’ye değil Rusya’ya karşı yapıldığını düşünüyorum.  Uçak Rusya’dan kalktığı için içinde ne olduğunu biliyorlar, açıkladıkları gibi içinde savaş mühimmatı yoktu. Dolayısıyla Türkiye’nin haksız olduğunu söylüyorlar. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik böyle bir şeyi olsa zaten sınırda yeterince bunlar yapılıyor. Her gün gazetelerden Suriye’ye dönük bir savaş çığırtkanlığının bir yansımasını görüyoruz.
 

Savaş politikası güden Suriye değil Türkiye’dir
Suriye’nin bir savaş politikası gütmesi için bir neden yok. Suriye zaten kendi içinde pek çok sorunlar yaşayan bir ülke. Böyle bir ülke çıkıp da Türkiye’ye savaş açması bile düşünülemez. Türkiye başından beri Suriye’ye karşı düşmanca bir tavır sergiliyor. Suriye’ye göre terörist olan Özgür Suriye Ordusu’nun bütün kampları, askerleri Türkiye’de. Bunu zaten bilmeyen yok. Herkes buradan gidip Suriye’de eylem yapıp geri geliyor. Bu Suriye açısından iç işlerine bir müdahaledir. Akçakale’ye düşen top mermileri de o çatışmaların bir ürünüdür. Çatışmadan kaçıp Türkiye’ye sığınanlar nedeniyle o top mermileri zaman zaman buraya da isabet etmektedir. Bunda Türkiye’ye dönük bir kasıt yoktur.
 

Türkiye tüm kartlarını muhalif gruplara kullandı, hata yaptı
Batı Medyası’na bakarsak Özgür Suriye Ordusu’nun ne olduğunu görebiliriz. Bu ülkelerin hepsi Özgür Suriye Ordusu’na destek vermektedir. Artık kendi devletlerinin ne haltlar çevirdiğini yazmaya başladırlar. Radikal İslamcı, el kaideci, diğer ülkelerden binlerce eleman Suriye’ye geliyor Bunlar artık herkesin bildiği şeylerdir. Türkiye bugün Suriye politikasında sorunlar yaşıyor. Çünkü bütün kartlarını Özgür Suriye Ordusu için oynadı.  Özgür Suriye Ordusu’nun da Esad’ı üç ay içinde devireceği düşünülüyordu, 20 ay geçti halen deviremedi. Halk ayaklanmadı. Bu da tabii Türkiye’nin bütün hesap kitabını altüst etti. Bence şu anda yapılan her şey, sınıra asker yığmak, savaş uçaklarının kalkması, medyadaki manşetler ve “üç ayda gideriz üç saatte çıkarız” söyleminin tek bir amacı var. Şu anda perişan durumda olan silahlı grupların morallerini yükseltmek.  Şu an zaten bölgesel uluslararası koşullar bir savaşa izin vermez. Bir Dünya Savaşı Türkiye’nin başına bin bir türlü bela gelmesi anlamına gelmektedir.

 

Yukarı Çık