Anasayfa / Güncel / Gençleri yaktılar, serbest kaldılar

Gençleri yaktılar, serbest kaldılar

Eskişehir'de işlettiği ruhsatsız imalathanede patlayıcı üreten Zafer Akansel'e ait Robtech adlı firmada patlama olmuş ve 4 işçi hayatını kaybetmişti. Ölümlerden sorumlu olan Akansel 3. duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 • Yarın

  22 Haziran günü TEKSAN Sanayi Sitesi'nde robatech firmasında ruhsatsız bir atölyede çıkan patlamada 4 genç işçi yanarak can vermişti.

 • Yarın

  Üçüncü duruşmasının görüldüğü davada İşçi Ölümlerine Son Platformu sorumluların ağır ceza alması talebiyle davayı takip etti.

 • Yarın

  Duruşmada ailelere söz verilmezken sadece Eti Maden'den gelen rapor sonucu okundu. Diğer raporlar gelmemişken sadece bu rapora göre, "Zafer Akansel'in tutuksuz olarak yargılanmasına karar verildi.

 • Yarın

  Basın açıklaması yapan İşçi Ölümlerine Son Platformu sözcüsü Durmuş Çetin; "Ülke genelinde yaşanan işçi ölümlerinin birincil müsebbibi AKP hükümetinden ve ilgili bakanlıktan başkası değildir. "

 • Yarın

  Eskişehir İşçi Örgütü Sorumlusu Mehtap Alçı :Sanık Zafer Akansel ' in tutuksuz yargılanması, kamu vicdanına yapılan haksızlıktır ve ölen gençlerin ailelerine yapılan büyük adaletsizliktir.

 • Yarın

  İşçi Ölümlerine Son Platformu; işçi ölümlerinin tüm sorumlularından; patronlardan, hükümetten, denetimi uygulamayan tüm görevlilerden hesap soracağız, dedi.

 • Yarın

  Eylemde, "İşçilerin katili AKP Hükümeti, "Üreten biziz yöneten de biz olacağız." sloganları atıldı.

 • Yarın

  "4 evladı yaktılar serbest kaldılar, adalet satılmış. Zenginlere adalet var çocuklarımıza yok" diye haykıran Güler ana adliye çıkışında sinir krizi geçirdi.

 Haziran ayında makine parçası imal edeceğini ileri sürerek ruhsat alan ancak patlayıcı madde üreten işletmede çıkan patlama sonucu 22 yaşındaki İsmail Tünel, 23 yaşındaki Umut Küçükarabacı, 23 yaşındaki Ahmet Uysal ve 27 yaşındaki Melik Duran hayatını kaybetmişti. Üçüncü duruşmasının görüldüğü davada İşçi Ölümlerine Son Platformu sorumluların ağır ceza alması talebiyle davayı takip etti. Dava 15 dakika kadar sürerken Eti Maden’den gelen raporun okunmasının ardından mahkeme heyeti ‘oy çokluğuyla’ sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Akansel’in şahidi Eti Maden

Oldukça kısa tutulan duruşmada ailelere söz verilmezken sadece Eti Maden’den gelen rapor sonucu okundu. Daha diğer beklenen bilirkişi raporları gelmemiş olmasına rağmen Eti Maden’in Akasel’e Borikasit göndermiş olduğuna dair raporuna istinaden “Zafer Akansel’in dışarıda olup da karartabileceği bir delil kalmadığından” tutuksuz olarak yargılanmasına karar verildi. Zaten Zafer Akansel ve onun gibilerle alış veriş içerisine olan bir firmanın gönderdiği rapora istinaden bir sorumlunun serbest bırakılması mahkeme salonunda öfkeye neden oldu.

“Kim hesap soracak?”

Kararın okunmasının ardından ölen gençlerin aileleri mahkeme heyetine tepkilerini gösterdiler. Yakınlar hıçkırıklara boğulurken, “4 gencin katili nasıl serbest bırakılır?” diye mahkeme heyetine sordularsa da cevap alamadılar. Umut Küçükarabacı’nın annesi Güler Küçükarabacı uzun süre mahkeme salonundan çıkmak istemedi, “4 evladı yaktılar serbest kaldılar, adalet satılmış. Zenginlere adalet var çocuklarımıza yok” diye haykıran Güler ana adliye çıkışında sinir krizi geçirdi. Platform üyeleri ve İsmail Tünel’in annesi Hatica Badak’ın yardımlarıyla kendine gelebilen Küçükarabacı, ölen geçler için ağıt yaktı.

"Denetlemeyen herkes yaşananlardan sorumludur"

Basın açıklaması yapan İşçi Ölümlerine Son Platformu sözcüsü Durmuş Çetin; "Bu ölümler ne Başbakan Erdoğan'ın ne de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in dediği gibi münferittir. Hem burada hem de ülke genelinde yaşanan işçi ölümlerinin birincil müsebbibi AKP hükümetinden ve ilgili bakanlıktan başkası değildir. Teşvik paketi denilerek patronlara verilen sınırsız haklar karşılığında işçilerden çalınan güvenlikli ve güvenceli çalışma hakkı ölümleri de beraberinde getirmiştir.” dedi.

Çetin ”Patlamanın ardından açıklama yapan Odunpazarı Zabıta Müdürü sitede bulunan 454 işyerinden sadece 6'sının ruhsatı olduğunu söylemişti. Bugüne kadar denetlemeyen kurumların tamamı bu yaşananlardan sorumludur. Patlamayı takip eden üç ay içinde 200 işyerine ruhsat verilmiştir.” diye ekledi.

Eskişehir İşçi Örgütü Sorumlusu Mehtap Alçı Yarın’a konuştu. Alçı davayla ilgili olarak şunları söyledi;

“Bugün ki  davada alınan bu karar, ölen genç işçilerin ailelerinin içini kor ateş gibi, yakmıştır.işçi ölümlerine son platformu olarak bir kez daha tüm gerçekliğiyle adaletsizliğin nasıl işlediğini görmüş olduk.Geçen duruşmada Eti Maden İşletmelerinden istenen raporun patlama meydana getiremez,sakıncası yoktur  diye mahkemeye sunduğu rapor  gerekçesiyle  Zafer  Akansel ' in  tutuksuz yargılanmasına karar verildi.Sanık Zafer Akansel ' in tutuksuz yargılanması, kamu vicdanına yapılan haksızlıktır ve ölen gençlerin ailelerine yapılan büyük adaletsizliktir.Yargının bu şekilde delil yetersizliğine dayandırılarak ölüme sebep olan patronların elini kolunu sallayarak serbest bırakılması akıl almaz bir karardır.

Tüm ölen işçilerin ölümü asla kader değildir. İşçileri köle olarak gören hatta ölmesini münferit olay olarak açıklayan hükümetin ve yasalarından ayrı bir olay değildir. Son süreçte yürürlüğe koyduğu yasalarıyla bu ölümlere davetiye çıkaran en baş sorumlu AKP ve politikalarıdır. Ölen işçiyi değil de, sermaye ve parası olan patrondan yana olan yargı yasalarla bağıntılı ilerlemektedir. Patronları koruyan yasalar işçilerin daha da fazla güvencesizleştirilmesine, taşeron sisteminde sömürülmesine ve sendikasızlaştırılmaya neden olmaktadır.

Ekmek parası kazanmak için ölen işçi kardeşlerimizin, her zaman aileleri ile yan yana, omuz omuza, en keskin adaleti kazanana kadar, mücadele edeceğiz. Ölen işçiler yalnız değildir. Daha fazla işçi ölümleri olmaması için, sebep olan patronlardan ve onlara bu imkanı sağlayan yasalardan hesap soracağız. İşçi ölümlerini durdurana kadar iki elimiz, tüm işçi ölümlerine sebep olanların yakasında olacaktır.”

Yukarı Çık