Anasayfa / Güncel / Çocuklarda obeziteden korunma yolları

Çocuklarda obeziteden korunma yolları

Çocukluk obezitesi son 20 yılda 3 kat arttı. Uzmanlar giderek artan sayılarda obez çocuk ve ailelerinin kliniklere başvurduğunu belirtiyor. Yaygın görüşün aksine çocukluk obezitesinin tek nedeninin fazla yeme ve hareketsizlik olmadığı belirtiliyor. Peki, obezite ilerleyen yaşlarda hangi sağlık sorunlarına yol açıyor, aileler nelere dikkat etmeli?

Çocuklarda obeziteden korunma yolları

Çocukluk çağında görülen obezitenin giderek arttığı Türkiye’de çeşitli kurumların verilerine göre bilinen bir gerçek.Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de çocuk obezitesi, son 20 yılda 3 kat arttı. Bölgelere göre değişmekle birlikte, çocukların yüzde 21’i fazla kilolu veya obez. Okul çağındaki her 10 çocuktan 2’si ise obez.

 
Çocuk obezitesini engellemek için ailece doğru beslenme ve doğru yaşam tarzı hakkında bilgi edinip uygulamak gerekiyor. Araştırmalar çocukluk çağında obez olanların yüzde 60’ının yetişkinlik döneminde de obez olduğunu gösteriyor.
 
Obezite nelere yol açıyor?
Çocukluk obezitesi ilerleyen yaşlarda kalp ve diyabet hastalığı, yüksek kolesterol, kan basıncı, kanser ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Ancak uzmanlar çocuklarda görülen obezitenin her zaman aşırı yeme ve hareket eksikliğinden kaynaklanmadığına dikkat çekiyor. Çok yemenin ötesinde, genellikle yeterli ve dengeli beslenmemek obeziteye neden oluyor. Çocuklarda hormonların dengesiz çalışmasına bağlı obezite de görülebiliyor.
 
Önlemler neler?
Çocuklukta obezite ilk 2 yılda ortaya çıkıyor. Her ailenin çocuğunu bir uzmana götürüp yaşına uygun olan boy ve kilo ölçümlerini yaptırması, büyüme ve gelişimlerini takip ettirmesi gerekiyor. Eğer çocuk obezitesi fazla yemek ve hareketsizliğe bağlı olarak geliştiyse, hareketi arttırmak ve dengeli beslenmeyle çözüme ulaşılabiliyor.
 
Obez çocuklarda fruktoz ve nişasta bazlı şekerden uzak durulması gerekiyor. Düşük kalorili açlık diyeti, karbonhidratı düşük, proteini yüksek diyet ise önerilmiyor. Çünkü bu tip diyetler çocuğun büyümesini, gelişimini durduruyor. Beyaz pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine ise kepek, çavdar ve tahıllı ekmek tüketilmesi gerekiyor. Kola ve hazır meyve suyu yerine meyve yenilmesi, kızartma ve fast food türü hazır yiyecekler yerine kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatların tercih edilmesi de obeziteden uzak tutuyor. Şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak, yoğurt, peynir ve ayran gibi besinlerin düşük yağlı olanlarının tüketilmesi ve bedensel aktiviteyi arttırmak da alınabilecek basit ama etkili önlemlerden. Çocukların sıkça tükettiği hazır bisküvi, kek, şekerleme gibi besinler pankreas üzerinde ilerleyen yaşlar için olumsuz sonuçlar doğurduğundan, bunlardan mutlaka kaçınılması gerekiyor.
 
Çocuklara nasıl davranmalı?
Obezite sorunuyla boğuşan çocukların, en önemli sorunlarından biri de sınıf arkadaşları tarafından kiloları nedeniyle alaya alınmak oluyor. Uzmanlar, aşırı kilo sorunu bulunan çocukların ailelerine yeni yaklaşım yöntemleri öneriyor:
 
- Çocuğunuzu fazla kiloları sebebiyle suçlamayın.
- Kendiniz, çocuğunuz veya ünlü birinin fazla kiloları ve dış görünüşüyle ilgili konuşmayın.
- Çocuğunuzun fazla kilosuna tedavi gerektiren bir hastalık gibi davranmayın. Çocuğunuzun iyi özelliklerini ve başarılı yönlerini ön plana çıkarın.

- Evinizde sağlıklı yemek ve sağlıklı davranışlar sergileyin.

Yukarı Çık