Anasayfa / Güncel / Ferdane Çöl'ün katilinin aklı yerinde

Ferdane Çöl'ün katilinin aklı yerinde

13 Ekim 2011 tarihinde İzmir'de öldürülen Ferdane Çöl davasının beşinci duruşması bugün Bayraklı Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve kızlarını kaybeden aileler de davayı takip etmek için oradaydı.

 • Yarın

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadınlara koruma, katillere ağır ceza istedi

 • Yarın

  Ferdane Çöl için adalet istediler

 • Yarın

  Eyleme Ferdane Çöl'ün ailesinin yanısıra İzmir'de öldürülen Ayşe Selen Ayla ve Pınar Ünlüer'in aileleri de katıldı.

 • Yarın

  Platform adına basın açıklamasını yapan Müge Yıldız Ferdane Çöl'ün katilinin akli dengesi bozuk raporu alamadığını vurguladı.

 • Yarın

  Platform İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural: "Kadın kardeşlerimize sahip çıkıyoruz"

 • Yarın

  Platform bu hafta İzmir'de öldürülen Ayşe Acar'a da sahip çıktıkları ve davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Ferdane Çöl, 13 Ekim 2011 tarihinde Bornova Mevlana Mahallesi’nde şiddet gördüğü ve boşanmak istediği kocası Sedat Çöl tarafından öldürüldü. Ferdane Çöl öldürüldüğünde devletin “koruması” altındaydı. Ferdane'yi korumak yerine "Ölsen de kurtulsak" diyen polis memuru Ali İnce hakkında  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun mücadelesi sonucu İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı ve maaş kesim ile terfi furdurma cezası verildi.

 

Ferdane Çöl'ü bıçaklayarak öldüren kocası Sedat Çöl cinayetin ardından tutuklanırken, cinayete azmettiren ve cinayetin ardından delilleri karartan Sedat Çöl’ün ailesinden İhsan Maviş, Burhan İpek, Haydar Maviş, Ahmet Dağdır, Cemal İpek, Muhammed Çöl tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

Ferdane Çöl cinayeti davasının beşinci duruşması 1 Mart Cuma günü İzmir Bayraklı Adliyesi Beşinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Ferdane Çöl'ün annesi Suna Maviş ve babası Fikret Maviş; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil olarak katıldı.

 

Hakim inceleme yapmıştı
Bu duruşmaya sanık Sedat Çöl'ün akli dengesinin yerinde ve ceza sorumluluğunun tam olduğuna dair İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından düzenlenen rapor geldi. Davanın hakiminin bu seferki duruşmada, önceki duruşmalara göre daha fazla hazırlanmış olduğu gözlendi. Daha önce Kadın Cinayeti Platformu'nun istediği Ferdane Çöl'e ait telefon kayıtlarının TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı)'den temin edilip dava dosyasına eklenmesine; olay yerinden alınan DNA örneklerinin tüm sanıklarla karşılaştırılmasına karar verdi. Bunun yanı sıra Sedat Çöl'ün akıl sağlığının hakkında İstanbul Adli Tıp Dördüncü İhtisas Dairesi'nden gelen raporun daha önce gelen rapordan farklı olması sebebiyle İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'ndan konu hakkında yeniden rapor istedi. Gelecek duruşma 22 Mayıs 2013 tarihine ertelendi.

 

Ağır ceza istediler
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma sonrası İzmir Bayraklı Adliyesi önünde saat 12:30'da bir eylem gerçekleştirdi. Eyleme Ferdane Çöl'ün ailesinin yanı sıra İzmir'de öldürülen Ayşe Selen Ayla'nın ve Pınar Ünlüer'in aileleri de katıldı. Platform Ferdane Çöl'ün yalnız olmadığını söyledi. Ferdane Çöl'ü öldüren Sedat Çöl'ün ve ona yardım eden kişilerin ağır ceza almadan peşlerini bırakmayacaklarını söylediler. Ferdane Çöl'e "Ölsen de kurtulsak" diyen polise terfi etmeme ve maaş kesim cezası verilmesini sağladıklarını belirten Platform, görevini yapmayan tüm sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

 

Platform adına Müge Yıldız tarafından yapılan açıklamada tüm kadın katilleri gibi, ceza indirimi almak için, adli tıptan “akli dengesi bozuk” raporu almaya çalışan Sedat Çöl'ün bunu başaramadığı belirtildi. Yıldız, açıklamasında platform olarak kadınlara koruma, katillere ağır ceza verilene dek mücadele edeceklerini vurguladı. Açıklamada nasıl ki, Münevver Karabulut’un, Ayşe Paşalı’nın, Öznur Uluişden’in, Necla Yıldız’ın, Esra Yaşar’ın, Ayşe Selen Ayla’nın, Azra Has’ın katillerine ağır ceza verdirildiyse, Ferdane Çöl’ün katilleri de ağır ceza alana dek bu davanın peşinde oldukları vurgulandı. Katiller ağır ceza alana, azmettirenler tutuklanana, delilleri karartanlar yargılanana, cinayette sorumluluğu olan kamu görevlileri birer birer hesap verene dek mücadele edileceği ifade edildi.

 

Basın açıklamasının ardından konuşma yapan Platform İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Bu hafta başında 25 Şubat Pazartesi günü İzmir Karabağlar’da Ayşe Acar, boşanmak istediği kocası Mustafa Acar tarafından boğularak öldürüldü. Bilinmelidir ki, nasıl ki bugün aramızda olan Ferdane Çöl’ün, Pınar Ünlüer’in, Ayşe Selen Ayla’nın aileleri yalnız değilse, biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Ayşe Acar’a da sahip çıkıyoruz. Bu duruşmada hakim dosyayı incelemişti. Demek ki, kadın cinayeti davalarında cinayeti aydınlatacak incelemeler istenirse yapılabiliyormuş. Bu davanın takipçisiyiz."

Yukarı Çık