Anasayfa / Güncel / Greif işçileri, direnişin 4. gününde

Greif işçileri, direnişin 4. gününde

Direnişerinin 4. gününde Greif işçileri yine aynı coşku ve kararlılıkla direnişlerini sürdürüyorlar.

Greif işçileri, direnişin 4. gününde
21.30 | Greif işçileri yaşanan gelişmeleri değerlendirmek için bütün işçilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıda gün içerisinde gönderilen mesajların direnişi kırmak amacıyla oynanan bir oyunun parçası olduğu fakat kendilerinin bu oyunu boşa çıkardıkları söylendi.

Fabrika içerisinde "mevcut koşulları kabul edelim" söylemleri yayan ve buna diğer işçileri de yedeklemek isteyenlerin olduğu söylendi. Ancak sağladıkları örgütlülük sayesinde bunu hızlı bir şekilde açığa çıkararak yüzleştirme sonucu ispatladıkları söylendi.

Bu yüzleştirme sonucunda işçilere geri propaganda yapan bir kişinin dışarı atıldığı, çürük elmalara içlerinde yer olmadığı ifade edildi. 

Ayrıca DİSK'in yönetim kurulu olarak yarın fabrikaya geleceklerini kendilerine ilettikleri belirtildi.

Gün içerisinde Abdi İbrahim ve Feniş işçilerinin verdiği desteklerden bahsedildi.

Son olarak yürüttükleri mücadelenin bir sınıf mücadelesi olduğu ve bütün sınıfı ilgilendirdiği söylenerek kazanacaklarına olan inanç hep birlikte sloganlarla haykırıldı.

Bugünden sonra sabah ve akşam olmak üzere geniş katılımlı toplantılar yapılacağı söylendi.

Ayrıca Cumartesi günü saat 16.00'da fabrika kapısında yapılacak etkinliğe ilişkin bilgilendirme yapıldı. Greif işçilerinin kendi oynayacağı skeç için gönüllü olanların ismini yazdırması söylendi.

19.55 |Salonda "Her yer Taksim her yer direniş! " sloganı atıldı. Greif işçileri "Yaşasın direnişimiz! DİSK Tekstil üyesi Greif işçileri" pankartı açtılar.

19.45: İşçiler “Greif işçisi köle değildir!”, “İşgal, grev, direniş!” sloganları ile etkinliğin yapıldığı salona girdiler. Salonda DİSK’in mücadele tarihini anlatan sinevizyon gösteriliyor.

19.30 | Greif işçileri Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen DİSK’in 47. kuruluş yıldönümü etkinliğine geldiler.

18.50 | Direnen Greif işçileri televizyonları kurarak, akşam Ulusal Kanal'da çıkacak olan ve işçilerin grevini anlatan arkadaşlarını izleyecekler.

18.40 | Greif işçileri fabrika bahçesine kurdukları televizyonla haberleri ve kendi arkadaşlarının bu akşam çıkacağı programları izleyecekler. Greif işçileri bu akşam Ulusal TV ve Hayat TV'de programlara katılacak.Ayrıca Greif yönetiminin temsilcilerden birini arayarak görüşmek istediği fakat temsilcinin bu özel görüşme talebini reddettiği bilgisi verildi.

18.10 | Direnen Greif işçileri televizyon izlemek için çanak anten kuruyor.

18.00 | Feniş işçiler adına yapılan konuşmada emekçilerin sömürünün farkına varması gerektiğini söyledi. Feniş'te sürdürülen direnişi burada gördüklerini ifade ederek “siz biz olmuşsunuz” diyerek mücadelede yanlarında oldukları söylendi. Greif fabrika baş temsilcisi Orhan Purhan da ziyarete gelenleri selamlayarak konuşmasına başladı Feniş bizlere yol gösterdi diyen Purhan, Feniş'in sürdürdüğü mücadeleden kendilerine feyz aldıklarını, oradaki direnişin ışık olduğunu söyledi. “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganıyla konuşmasını sonlandırdı.“İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “İşgal grev direniş!”, “Feniş Greif omuz omuza!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı.

İşçilerin yaptığı karikatürleri sizlerle paylaşıyoruz.

İşçiler, ''Tek alınterimiz yeter.'' diyor.

15.57 | BDSP işçileri ziyarete geldi. Greif direnişinde dayanışma büyüyor.

15.35 | Greif işçilerinin direnişlerine destek ziyaretleri de devam ediyor. Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm ve Araştırmacı Yazar Volkan Yaraşır'da işçileri ziyaret ederek süreç hakkında bilgi aldı. Emekçi Hareket Partisi üyeleri de işçileri ziyarete geldi.

14.30 l İşçiler arasında Greif yönetiminin halihazırda sunduğu teklifleri kabul etmek yönünde geri bir propaganda yapan bir işçiyi aldıkları ortak karar doğrultusunda fabrikadan attılar.

Öte yandan direniş devam ederken işçiler yaptıkları yeni karikatürleri de girişteki kapıya astılar. DİSK Tekstil yönetimi mesajlarla ilşkisinin olmadığını iddia eden bir açıklama yayınladı.

13.30 l Greif işçileri direnişlerini kararlılıkla sürdürüyorlar. Taşeronlar aracılığıyla fabrika içerisinde geri propaganda yapmak için yönlendirilen sınırlı sayıda işçi kısa sürede açığa çıkıyor. İşçiler tespit ettikleri bu işçileri fabrikadan çıkarıyor.

Çevre fabrikalarda çalışan işçilerden de ziyarete gelerek destek verenler oluyor.

DİSK Tekstil yönetimi Greif Hadımköy İşyeri Baştemsilcisi Orhan Purhan'a gönderdiği mesajla ihanetçi tutumunu sürdürdüğünü göstermiş oldu.

Gönderilen mesajı olduğu gibi yayınlıyoruz:

"Greif ve DİSK Teksti İş Sendikası Yönetimi sizi bir an önce bu kanunsuz eyleme son vermeye çağırmaktadır."

Arka arkaya gelen bu mesajlar aslında sendika ağalarının ve şirket yönetiminin sıkışmasının geldiği boyutu da ortaya seriyor.

12.10 l Greif yönetimi işçilerin telefonuna attığı mesajla bir yandan işçilere tehditler savururken bir yandan da DİSK Tekstil Başkanı Rıdvan Budak'ın ihanetçi tutumunu belgelemiş oldu.

11.50 HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel fabrika bahçesinde işçilere seslenerek, direnişlerini selamladı. Tüzel işçilerin iradesinin sendikaları da harekete geçemeye zorladığını ifade etti. Yolsuzluk operasyonlarına değinen Tüzel, milyon dolarların işçilerin emeklerinden gaspedildiğini söyledi. Tüzel, sözlerini "Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği" diyerek sona erdirdi, daha sonra bir grup işçi ile direnişe dair sohbet etti.

11.20 l İşçilerin aileleri parça parça gelmeye devam ediyor. Evde hazırladıkları yiyecekleri fabrikaya taşıyorlar.

11.00 l EMEP işçileri ziyarete geldi. Sloganlarla sokak başından yürüyen EMEP’lilerin yanında HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de bulunuyor. Temsilciler süreç hakkında ziyaretçileri bilgilendiriyor.

09:30 l İşçiler yemekhanede günlük toplantılarını gerçekleştirdiler. İşgal sürecindeki son eğilimleri, direnişi zayıflatma girişimlerine karşı kararlılığın ifade edildiği toplantıda işçiler coşkulu alkışlar, ifade ettikleriyle işgaldeki tok tavırlarını ortaya koydular.

Greif işçileri'nin 4. gününde sabah nöbet değişiminin ardından kahvaltılarla güne başlayan işçilere ailelerden siyasi partilere kadar destek devam ediyor.

Gece direnişe dair değerlendirmeler yapıldı

Dün gece komite temsilcileri Greif'in Dudullu'daki fabrikasını ziyaret etti. İki fabrikanın temsilcileri direnişe dair deneyimlerini paylaştılar. 3 gün boyunca yaşananları değerlendirdiler.

Gelişmeleri sizlere aktaracağız...

(Haber: www.kizilbayrak.net - www.yarinhaber.net)

Yukarı Çık