Bugün CHP ve HDP'nin TBMM'deki gru toplantılarında eğitim sistemi de konuşuldu. CHP Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu şu sözleri kaydetti;

"Vatandaş çocuğunun iyi eğitim almasını istiyor. Biz eğitim dedikçe imam hatiplere karşısınız dediler. Açan parti biziz, karşı çıkmıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada çocuklarını denek olarak kullanan tek ülke Türkiye. Veliler ne yapacaklarını bilmediler. Dünya kadar atama bekleyen öğretmen var. Eğitimi boşladılar. Eğitim yatırımlarının oranı 2002'de yüzde 18'si şimdi yüzde 8.51'e düştü. İlkokulların yüzde 31'inde birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapılıyor. 21. yüzyıldayız. 15 yılda sen eğitim sorununu çözemiyorsan o koltukta neden oturuyorsun? İlk LGS sonra OKS sonra SBS sonra Çoklu SBS sonra TEOG yapmışlar. Şimdi TEOG kalkıyor ne olacağını kimse bilmiyor. Böyle bir eğitim sistemi olur mu? Deli saçması."

HDP Grup toplantısında konuşan Baydemir ise şu sözleri söyledi;

"Kaç nesil eğitim sisteminden geçti. Hala muteber, elle tutulur bir eğitim sistemi yok. Hala çocuklar yarıştırıyorlar. Hala çocukların geleceği karartılıyor."

(Fotoğraf: İHA)