2011 Yılı Haziran’ında, Ankara-Gölbaşı Direnişi’nin son toplantısında karar almıştık. “Direnişi vadilere taşıyoruz.”

28 Ağustos 2015... Yeşil Yol ekskavatörünün Samistal’den gidişini görmüşüz.

2015 Eylül ilk günleri; Samistal’de Vargit çiçekleri açtı. Vargit çiçekleri karın habercisi. Kar demek bu yıl Yeşil Yol’a geçit vermedik demek.

2011 Haziran’ı, Gölbaşı’ndan, 2015 Ağustos’u Samistal’e kadar, yaşam için Direniş; Akkuyu’da Atom’un karşısında yaşam kampları olup, Atom’u zorlamış, nükleer kapı sallamış, anahtar aşırmış, Loç’da şenliğe misafir olmuş, Akşehir’de HES oyunu bozmuş, Solaklı ile dayanışmış, Gezi’de, İstanbul’da yaşam bostanları kurmuş,  Validebağ’da kazan kaynatmış, Kuzguncuk’da hızar durdurmuş, iki adam halinde santralizasyonun alayına yürümüş…

BOĞSAK EKOLOJİ KİTAPLIĞI

Akkuyu’ya hamle yapabilmek için, Silifke, Boğsak’da Ekoloji Kütüphanesi’ne tutunmuştum.  Sabah, akşamdan denize saldığımız ağlara takılan balığı çekiyor, dut gölgesinde dolmuş bekliyor, Taşucu Pazarı’nda bamya satıyor, kütüphane gölgesinde kitap okuyor, satranç oynuyor, fırsat buldukça, nükleer, termik, çimento canavarına hamle yapıyorduk. Tam güneşte çilek pişiriyorduk ki, jandarma, bu kadar ekoloji yeter dedi.

Hemşin Ülkesi’nden çağrı geldi; Yukarı Kavron’dan savuşturulan Yeşil Yo ekskavatörü Samistal’e yönelmişti. Boğsak Ekoloji Kitaplığı’nı çantama sığdırıp, İstanbul’a, oradan da Çinçiva’ya ulaştım. Bir hamle sonra da Samistal Direniş Evi’nde bulduğum ilk sehpaya kitapları dizdim.

 SAMİSTAL EKOLOJİ KİTAPLIĞI

Yaşam İçin Gezi Bostan Direnişi ve Meşeye Su Veridi. Kitabım direniş evinde okundukça çok mutlu oldum. Kitap, direnişin bekleme anlarını ekoloji sohbetlerine çevirdi.

Karga.  1987’den 1990’a kadar 0n tane Karga Dergisi yazıp, yayınlamıştım. Sonra dergileri ciltletip doğum günlerinde dostlarıma hediye ediyordum. Adnan Özr’in Karga’nın ilk sayısına yazdığı şiirini Samistal Direnişi’ne uyarladım;

Haydi, Samistal’den ekskavatör indirmeye.

Savaş Emek-Havadan Sudan. Savaş Emek’i geçen yıl kaybettik. Sonra sağlığında yayına hazırladığı kitabını bulduk. Yayınlanmasına katkı verdik, yayınlanmasını sağladık. Savaş ve kitabı benim için özeldir. Savaş Emek 1990’lı yıllardan itibaren ekoloji hareketinin yolunu çizdi, biz de o yoldan yürüdük. Şimdi savaş, kitabı ile yol göstermeye devam ediyor.

Samistal’de bir akşam sohbetinde Avukatımız Yakup Okumuşoğlu, savaş Emek’i İzmir’de tanıdığını söyledi. SOS Akdeniz bürosundaki kitap ve dokümandan çok etkilenmiş.

Dido Satiriu-Elektra. Hüseyin Yanar 1988’de Dido Satiriu ile İstanbul’da röportaj yapmış, Karga’da bu söyleşinin arka planını yazmıştı. Dido Hüseyin’e şöyle demiş; “Hepimizin kaybettiği yılları kazanana kadar, asırlar boyu yazmak dileği ile.

Ekolojik Toplum. Fethi Süvari’nin kitabı bir başvuru kitabı olarak Ekoloji Kitaplığı’nda yerini aldı.

Git Dergisi. 2012 Nisan sayısında, Ender Eren, “Doğrudan Demokrasi’nin uygulandığı yerlerde kolay kolay karar alınmaz ama karar alındığında ise mutlaka uygulanır” demiş. 

Şimdilik yerimiz bu kadar. Diğer kitapları ve Ekoloji Kitaplığı’nı yazmaya devam edeceğim.