Yeşil Yol’a son darbeyi de kar vurdu. Şimdi Hemşin Ülkesi’nin olağanüstü direnişini ekoloji hareketine sıçratma zamanı…

“Rize, Trabzon ve Artvin yaylalarında yoğun kar yağışı var.”; demek ki Yeşil Yol’a kar yağıyor. 

2015’in Mayıs’ında Hemşin’de başlayan Yeşil Yol çalışmaları, nihayet bitti. 2 Haziran’da Yukarı Kavron’da başlayan, 10 Temmuz’da Samistal’e sıçrattığımız olağan üstü direniş yedi ay sonra, nihayet, küçük bir soluk aldı.

13 Kasım’da , Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen İklim Forumu’nda,  Yeşil Yol’a  karşı  direniş iki oturumda yer aldı. Çamlıhemşin’den Özlem Erol, Pokut’dan Tülay Gülay, Samista’den Zeliha Gülay,  Avukat İbrahim Demirci,  Birgül Gönül Gülay, Gökçe Yılmaz, Fırtına İnisiyatifi’ni temsilen katıldılar.  Toplantının yapıldığı gün Rize ve Artvin’de çok yoğun yağmur yağmış, seller de can kaybı olmuştu.  Can kaybına üzülmüş fakat yaylalarda yağan yoğun kara da sevinmiştik.

Yaylaların karla kaplanması, bir daha ki bahara kadar Yeşil Yol inşaatlarının durması demek. Böylelikle, Yeşil Yol’a karşı direnen Hemşin ülkesi, 2016 Mayıs’ına kadar rahatlayabilir. Yaylalar şimdi rahat, fakat ben hiç rahat değilim; Mayıs’da başlayacak yol çalışmaları için şimdiden hazırlık yapmalı diyorum. Elimizde harika bir direniş var. Kadınlar, erkekler, gençler, amcalar, dedeler, halalar, çocuklar, yağmur, sis, dayanışma, politika, siyaset , Fırtına İnisiyatifi ve en nihayet kar ile kazanılmış küçük bir başarımız var; başarımızın kilidinin ardında, direniş ve dayanışma var.  Şimdi bu olağanüstü deneyi anlatma zamanı; ben kendi payıma anladığım işi yapacağım, direnişi yazacağım; Samistal 50 Direniş gününü, öncesini ve sonrasını anlatacağım. Her fırsatla, her araçla anlatacağım ve geleceği şimdiden kurma çabasına destek vereceğim.  Bunu bir kitap yazıp, yayınlayarak yapacağım.

Şimdi Hemşinliler çoklukla şehirdeler. Şehirlerde yaşayan Hemşinlilerle Yeşil Yol’a karşı direnişi genişletebiliriz. Fırtına İnisiyatifi, geçen yayla zamanında hepimizi kapsayan bir yapı oldu; İklim Forumu’nda da güzel bir dayanışma sergiledik. Bu birlikteliğikleri çoğaltmalıyız.

İklim Forumu’nda Yeşil Yol’a karşı direnişin sabah oturumunda konuşan Gönül Gülay Hemşinli kadınların Yeşil Yol’a karşı direnişe katılımlarını anlattı. Zaten oturumun adı da, Ekoloji Mücadelesi’nde Kadın’dı.  Gönül abla, Hemşin geleneksel yaşamında  kadının günlük hayatının zaten direnişle mümkün olduğunu anlattı; bunu anlatırken de, yaşadığımız bölgenin özel olduğunun altını çizdi. Bu sonbaharda Yeşil Yol Direnişi’ne katkısını dinlemek için Gönül ablanın Pogina’sına yaptığım yolculuğu hatırladım. Gönül ablanın, ailesi ile Pogina’daki Hacaloğlu konakta sürmekte olan yaşantılarını paylaştım. Buradaki, paylaşılmış, ortak yaşamı görünce, yaşadığım  Hemşin’in bir ülke olduğunu gördüm; Hemşin Ülkesi;

Şimdi görev şu, Hemşin Ülkesi’nin Direnişini, öğrenmek için ona gitmek ve anlatmaya gelmek.  Benim payıma kitap yazıp anlatmak düşüyor. Anlayanlar bulup, direnişe davet etmek için şimdi çok işimiz var.  Bir düşler ülkesidir Hemşin, Samistal’den Yukarı Kavron’a vurulan hançerle uyandırıldığımız düşü hiçbir zaman vermeyeceğiz.

Şimdi maharet Hemşin Ülkesi’ndeki ekolojik direnişi, tüm ekoloji hareketine yükseltmekte…