Mahkemeli ya da mahkemesiz, Yeşil Yol'a direniyoruz

Geçen hafta Çamlıhemşin eski belediye başkanı İdris Lütfü Melek, Cumhuriyet Gazetesi’nde  Alican Uludağ’ın  “Danıştay Yeşil Yol’un yürütmesini durdurdu” haberini hatırlattı.   

Haber özetle şöyle; “Danıştay, doğa katliamına neden olacak Yeşil Yol projesiyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu. TEMA Vakfı’nın Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı’nın “Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”nına açtığı dava, Danıştay’ın en üst organı olan İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun önüne geldi. İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun, 15 Ekim 2015 tarihinde oy çokluğuyla planının yürütmesinin durdurduğu öğrenildi. Kararda, projenin hukuka uyarlık bulunmadığı anlatıldı”.

Erken saatlerde haberi sosyal medyada paylaştım. Yeşil Yol’un mahkeme kararı ile durdurulması heyecan yarattı ve haber sosyal paylaşım ağlarında hızla yayıldı.

Yapılan paylaşımlardaki heyecan dikkatimi çekti Fırtına İnisiyatifi’nin avukatlarına çağrı yaptım; HABER SICAKKEN YAZAYIM  İSTEDİM. SÖZ KONUSU OLAN BİR HUKUKİ SÜREÇ VAR. YAKUP VE İBRAHİM ARKADAŞLAR'DAN RİCAM, KONUYU AVUKATLAR ARASINDA BİR MASAYA YATIRIP, BİZİM DE ANLAYACAĞIMIZ BİR HALE GETİRMELERİ.

Yakup Okumuşoğlu, çok kısa bir zamanda, kararı olumlu bulmakla birlikte, sakin olma uyarısı  yaptı; “Kararı biz görmedik arkadaşlar.. Gazete haberi var, Danıştay'ın kısmen YD kararı var.. Ama karar çevre düzeni planı için.. Yeşil yolu ne kadar ilgilendirdiğini ancak kararı gördüğümüzde anlayabileceğiz.. Yani şu an konuşmak için erken”dedi.

1994 Ekim’inde Validebağ’lılar, korularını yapılaşmaya karşı korumak için, kamyonların önüne yatarak direnişe geçmişlerdi. Direniş sürerken, mahkemaden, belediyenin yapacağı inşaatın yürütmesini durduran karar gelmişti. Kararın basın toplantısı ile duyurulduğu dakikalarda, inşaat alanında iş makinalarını görünce, sorumlu belediye görevlisine sormuştum, “Yürütmesi durmuş bir inşaatı hala neden yapmaya devam ediyorsunuz?” Belediye görevlisi, bana, “Yanlış parsel için mahkeme kararı alınmış” demişti. Oysaki ortada yanlışlık falan yoktu; belediye mahkeme kararındaki bir cümleyi kullanarak hakim üzerinde baskı kurmuştu. İlerleyen günlerde de  inşaatın yürütmesini durduran kararı durdurmuştu.

Danıştay'ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı ile Doğu Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan Yeşil Yol'un yapımının durduğu ile ilgili basında çıkan haberlere DOKAP’tan

açıklama geldi.

 

Doğu Karadeniz Kalkınma Planı DOKAP’dan yapılan açıklamada, “Yeşilyol olarak adlandırılan Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yaylaların yollar ile bağlantılarının sağlandığı proje ile ilgili Danıştay’ın projenin uygulayıcı kurumlarına her hangi bir dava bilgisi ulaştırılmadığı, ifade talebinde bulunulmadığı, TEMA’nın açmış Çevre Bakanlığı’na karşı açmış olduğu 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı iptal davasının ise direk olarak Yeşil Yol Projesi ile bağlantılı olmadığı belirtildi.”

Şu anda Kaçkar Yaylaları kar altında. Herhangi bir Yeşil Yol çalışması yok. Bu yıl mayıs ayının gelmesini değişik duygularlA BEKLİYORUZ. Bir yanımız bahar gelsin, yaylalara çıkalım istiyor, bir yanımız da Yeşil Yol ekskavatörlerinin yaylaya hücum edeceğini bilip, endişe duyuyor.

Zaten geçen senede, elimizde bir mahkeme kararı olmasa da Yeşil Yol’u durdurmuştuk. Bu sene de, direneceğiz ve Yeşil Yol’u durduracağız. Mahkemenin durdurma kararına gelince; hele bir gerekçeli kararı görelim. Mahkeme kararı ile ya da mahkeme kararı olmadan, biz Yeşil Yol’a karşı direniyoruz. Rabia hanımın dediği gibi; ne mahkemesi? Mahkeme halktır.