Avvaz, The Guardian’a göre daha beş yaşında ama dünyanın en hızlı büyüyen online aktivist ağı.  Avvaz.org; dünya eylemde sloganı ile Türkçe’de yayın yapıyor.  Avaaz’ın işi  “Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanmakta olan krizlere müdahale etmek” Etkinlik alanlarından biri de Küresel Isınma meselesi.  Avvaz.org’dan öğrendiğime göre, kuruluş,  Birleşmiş Milletler Paris İklim Görüşmeleri  “Zafer!” ile sonuçlandı.  Bu zafer “Fosil Yakıtlar için sonun başlangıcı” ile ilgiliymiş. Avvaz’a göre dünya liderleri Paris’de “İnsan kaynaklı salınımların net değerinin sıfırlanması”na karar vermiş. Bu işi de neden olunan sera gazı salınımlarının, havadaki sera gazı miktarını azaltan faaliyetlerle yapacaklarmış.

İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli  Uzmanı Ümit Şahin, bu sıfırlama işinin bir yolunun salılı karbonun havadan, henüz bulunmamış, bir teknikle toplanması  olduğunu söyledi. 

Avvaz’a göre “bu işi de kendi ifadeleriyle temiz enerji üreterek yapacaklarmış.

Ümit Şahin, ülkeler,  Birleşmiş Milletlerin Paris’de aldığı kararlara uysalar bile, dünya, bırakın iki derece ısınmayı, önümüzdeki yıllarda üç derece ısınacak. 

Ben Ümit Şahin’in söylediklerinden hareketle şunu tesbit ediyorum; Birleşmiş Milletler Paris’de aldığı kararlar, küresel ısınmayı durdurmayacak ve bunun üzerine şunu ilave ediyorum. Kömüre dayalı elektrik üretimi düşmeyecek ve elektrik üretmeye  “Temiz enerji” yatırımları da katılacak; Avvaz durumdan hoşnut, Paris’den sonra,  “Artık kar merkezi, yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Geleceğin para basma makinesi, %100 temiz enerji hedefine yaklaşmamızı sağlayacak teknolojiler olacaktır.”

Paris’den sonra atılan Zafer çığlıklarını ben şöyle yorumluyorum; 1.5-2 derece ısınmayı kabul eden Paris kararlarına uyulsa bile dünya üç derece ısınacak, yani fosil yakıtlara dayalı her tür üretim devam edecek, -taki fosil yakıtlar bitene kadar- Öte yandan “Temiz enerji” kaynakları ile de üretim devam edecek. Yani önümüzdeki zamanda dünyada enerji üretimi artacak. 

Kömürcüler kömürlerini çıkarmaya devam edecekler, bunu National Geographic’de Luca Locatelli aktarıyor; “Yenilenebilir enerji patlamasına rağmen Almanya’nın en kirli kömür türü olan linyit kullanımı azalmadı. Vatterfall’daki Welzow-Süd madeninde dünyanın en büyük makinalarından bazıları 14 metre derinliklteki damardan yılda 20 milyon ton kömür çıkarıyor. Bu daha ne kadar devam edecek? “Umarım uzun süre devam eder diyor genç mühendis Jan Domann; “Linyitten yana sıkıntımız yok.”

Gene National Geographıc’den Baran Özdemir’in Afşin-Elbistan kömür yataklarında çektiği fotoğrafın resim altında, “Yüksek enerji harcayan, döner bir ekskavatör olan bagger adlı makinalar Afşin-Elbistan’da yeni kömür yatakları açıyor. Çıkarılan kömür, linyit yataklarında kurulan konveyör bandından santrallere taşınıyor ve ardından enerjiye dönüşüp bizlere ulaşıyor” yazıyor.

Afşin-Elbistan ve Welzof-Süd madeni farkı yok; ekskavatörler çalışmaya devam ediyor. Kömür üretenler, güneşden, rüzgardan elektrik üretmek için de tam gaz çalışıyorlar. Kömürcülerle iknalaşma çabam yok,  kömürün, petrolün, güneşin ve rüzgarın endüstriyel standardizasyonuna karşı mücadelemiz sürüyorken;  merakım şu, alternatif enerji kaynakları güneş, rüzgar yatırımlarını savunan iyiniyetli dostlarımız“Geleceğin para basma makinesi, %100 temiz enerji hedefine yaklaşmamızı sağlayacak teknolojiler olacaktır” söyleminden kendilerini net olarak nasıl ayıracaklar?

 Ne demiş Karl Heinrich Marx “Cehenneme giden yollar iyi niyet taşları ile döşelidir.”