Bağdat Caddesi yüzlerce inşaattan gelen harfiyatı denize taşıyan kamyonlar tarafından tıkanmış. Erenköy otobüs durağında bekliyordum. Yanımda oturan adam cep telefonu ile konuştuğu kişiye “Allah sabrımı test et” dedi. Gülerek durağa yanaşan minibüse bindim. Biraz gitmiştik ki, radyodan ölüm haberi geldi; “Sultanahmet’de bomba patladı. Çok sayıda ölü ve yaralı var. “

Araç sıkışık yolda ilerlerken farkettim, çok sayıda belediye zabıtası, yolu kesip kağıt toplama arabalarını, toplayıcıların elinden zorla alıyordu. Topladıkları arabaları kamyona yüklüyorlardı.

Biraz ilerledik. Kaldırımda arabası ile bize doğru gelen bir kağıt toplayıcısını görünce, araçtan indim. Kağıt toplayıcısını, belediye çevirme yapmış, arabaları topluyor diye uyardım. Genç adam teşekkür edip, yan yola saptı. 

İkinci bir araçla Kadıköy’de internet kafeye gittim.  İnternette dolaşmaya başladım. Facebook sayfama, Koka kola’nın bir filmini göndermişler. Bir reklam filmi bu. Pet şişelerden elde edilen oyuncakların tanıtıldığı bu filmde çoğunlukla çocukların kullanacağı kablar üretilmiş. Toplanan kabların başına amaca göre bir aparat takılıyor ve böylelikle PET’den yapılmış şişe yeniden kazanılmış oluyor.

Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre PET’den üretimiş kabların, geri dönüşümü mümkün. PVC’ler de ise geri dönüşüm mümkün değil. Pet’lerin geri dönüşüm yasal olarak mümkün. Fakat sakıncalı. Araştırmalar böyle söylüyor.

Dicle Üniversitesi Bilim ve teknoloji uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Hamdi Temel ve doktora öğrencisi uzman Mustafa Apdullah Yılmaz, yaptıkları araştırmalarda, PET kablarda kansorejen içeren kimyasal maddeler olduğunu ortaya çıkardılar. 

Milliyet gazatesine konuşan Temel, “Bu tip kimyasal maddelere ömür boyu maruz kalınacağından ötürü iç organların ciddi manada zarar göreceğiz. Bu katkı maddelerini vücudumuzda depolamaya başlayacağız ve bunlar belli bir oranda vücutta birikecek. Bunlar kimyasal katkı maddeleri olduğu için hücrelere çok büyük zarar verecektir. Chimassorb 81 böbreklerde ve akciğerlerde çok büyük bir tahrip yapıyor. Butylated Hydroxytoluene böbreklere, akciğerlere ve solunum sistemlerine çok büyük zarar veren maddeler. Chimassorb 81 fazla olduğunda bunu yüzünüzü yıkamada kullandığınızda yüzünüzün kuruduğunu, gözlerinizin yaşardığını hissedersiniz." Dedi.

Öğleden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Vandana Shıva, 2016 Hrant Dink İnsan Hakları ve Özgürlüğü Konferansı’nda Dünya ile ve Birbirimizle Barışmak konulu konuşması vardı. Shiva’nın söylediklerinden anladıklarımı defterime not ettim. Shiva Kötülüğün Sıradanlığı’ndan bahsetmiş. Bir de Hindistan’da pestisitlere karşı kamu oyu oluştuğunda, aniden dini konuların konuşulmaya başlayarak, gündemin saptırıldığını söyledi.

Hatırlarsınuız, geçtiğimiz günlerde mahkeme Yeşil Yol’un yürütmesini durdurmuştu, Metinde Yeşil Yol lafı geçmediği için alınan kararın Yeşil Yol ile ilgili olmadığı belli çevreler tarafından, sıradan bir uslupla yaydırıldı. Son gelen haber, Yürütmeyi Durdurma kararının Yeşil Yol’u da kapsadığı oldu. Yani yaza Yeşil Yol’cular Yukarı Kavrun’a geldiklerinde elimizde, karşılarına dikecek, yürütmeyi durdurma kararımız olacak.

*Hannah Arent