*Bir hafta önce İhvancıların büyük bölümünü oluşturduğu bir grup İstanbul’da Conrad Otel’de bir araya geldi.  AKP’nin desteği ile gerçekleştirilen toplantıda “muteber cihatçılığın” imkanları tartışıldı.

*Kısa bir zaman öncede Diyarbakır,Antep, Şırnak ve pek çok kentte “Peygamber Sevdalıları” isimli bir grup tarafından ‘Kutlu Doğum Haftası’ kapsamında etkinlikler düzenlenmişti. Etkinlikte çocuklar türbana sokuldu, şeriat çağrısı yapıldı ve etkinliklerde çocuklar bile haremlik selamlık olarak ayrıldılar.

*IŞİD’i eleştirmek yasak!

CHP Cezaevlerini İnceleme Komisyonu Sözcüsü ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki  Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonu üyesi CHP’li Veli Ağbaba, kısa süre önce Tekirdağ F1 ve Tekirdağ F2 Cezaevlerinde incelemelerde bulunmuştu. Yaptığı görüşmeleri raporlaştıran Ağbaba, “Mahkumlar cezaevi yönetiminden kaynaklanan bir keyfiyetin hakim olduğunu, farklı cezaevlerinde yasak olmayan konuların burada yasak olduğuna dikkati çekti. 7 Haziran seçimlerinin ardından cezaevinde mahkumlara yönelik baskının da arttığı görülmektedir” tespiti yaptı.

Bu rapora göre IŞİD’in eleştirilmesinin de yasaklandığı ortaya çıkmıştı.

* İHH'nin yetim çocuklar için düzenlediği etkinlikte “cihat çağrısı”

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kocaeli Şubesi, 19 Mart 2016 Cumartesi günü yetim çocuklar için düzenlediği yardım gecesinde, çocukların eline oyuncak silah ve kılıç vererek cihada özendirmiş ve çocukların ağzından cihat çağrısı yapmıştı. Bu kez ise benzer görüntüler Hizbullah ve Hüdapar'a yakınlığı ile bilinen gerici Umut-Der tarafından düzenlenen "Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri"nde ortaya çıktı. Kocaeli Umut-Der ve Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen etkinlikteki tiyatro oyununda çocukların eline kılıç verilerek yine cihat çağrısı yaptırıldı.

* Cihatçılar: Gelin savaşalım

Her fırsatta AKP’ye bağlılığını belirten cihatçı Sultan Murat Tugayları, şimdi de iade edilen Suriyeli göçmenleri cihat için çağırıyor. Tugay tarafından yapılan çağrıda, “Silahımız ve yemeğimiz var, gelin savaşalım” denildi.

* LGBTİ’lere tehdit


Hafta sonu Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından düzenlenmek istenen LGBTİ bireylerin sorunlarının ve mücadele pratiklerinin tartışılacağı etkinlik HÜDA-PAR’cılar tarafından hedef gösterildi. Etkinlik söz konusu kesimlerin tehditleri nedeniyle iptal edildi. LGBTİ’lerin etkinliği HÜDA-PAR’cılar tarafından ‘Sapıkların etkinliği’ diye lanse edilmişti.

*Erdoğan: Cihat terör değil diriliş ve ihyadır

Recep Tayyip Erdoğan,  Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, Kutlu Doğum Haftası kapsamında İstanbul’da düzenlenen programa katıldı. Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temalı programda bir konuşma yapan Erdoğan, özetle şunları söyledi: “Cihat asla terör değildir. Cihat diriliştir, hayat vermedir, ihya etmedir, inşa etmedir. Bugün eğer bir cihattan söz edeceksek en büyük cihat, işte bu İslam ve Müslüman düşmanlarının ortaya çıkmasını sağlayan cehaletle ve fitneyle mücadele etmektir.”

Bu haberler, çok kısa bir sürede gerçekleşen haberler. Türkiye’nin götürülmek istendiği yer sadece bu haberlerden bile anlaşılıyor. Her yerde “cihat” için çağrı her yerde “gerici” propoganda…