Taşerona kadro gündemi sistematik olarak hükümet tarafından ileri sürülüyor. 7 Haziran seçimlerinde aldığı yenilgiden sonra bir seçim kozu olarak taşerona kadro verileceğini ortaya atan AKP aynı kozu tekrar oynuyor. Taşerona kadro meselesi, iktidar için seçim taktiğinden başka bir anlama gelmiyor.

Taşerona kayıtsız şartsız kadro vereceklermiş. İktidarın ana sözü bu. Hem suçlu hem güçlü olunacaksa bu kadar olunurdu. Taşeron işçilerin kadroya alınmadan önce güvenlik soruşturmasından ve sınavlardan geçmesine ne demeli? Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler ve yapılacak sınavda başarısız olanlar, kadroya alınmayacak. Bunun neresinde kayıtsız şartsız kadro? Ayrıca bu iktidar döneminde taşeron uygulaması genişletilip büyütülmedi mi? Aldığını az da olsa geri vermiş olmakla hak verilmiş olmaz. Onun için taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini hak verme olayı gibi göremeyiz. Her ne kadar taşerona kadro veriyoruz söylemini geliştirseler de biliyoruz ki işçilerin zorlu mücadeleleri sonucu aldığı haklar dışında hiçbir zaman kimse kimseye hak vermemiştir.

Ayrıntılara gelecek olursak. Türkiye’de taşeron olarak çalışan işçi sayısı 2 milyon kişi. Bunlardan 900 bin taşeron işçisinin kadroya geçeceği söyleniyor. Yapılan açıklamalara göre, çıkarılacak yasa merkezi ve yerel yönetimlerdeki taşeron işçiler ile 4-C’li geçici personel ve mevsimlik işçileri kapsayacak. Özel sektörde çalışan taşeron işçiler kapsamda olmayacak. Kamu kuruluşlarında çalışan 450 bin işçi, belediyelerde çalışan 400 bin işçi, 4-C statüsünde çalışan 25 bin geçici personel ve 23 bin mevsimlik işçi kapsamda olacak.

Düzenleme bu şekilde. Kamuda çalışan taşeron işçilerin 4-D statüsünde kadroya alınması, belediyede çalışan taşeron işçilerin belediye şirketlerine geçirilmesi ve kadroya geçen işçinin aynı ücretle işe devam etmesi kadroya geçişin ne şekilde olacağını gösterdi. Bu haliyle taşerona kadro mu verilmiş oluyor? Taşerona kadro vaadi, içi boşaltılmış kadrolu çalışmadan başka bir şey değil.

Taşeronun kadroya geçirilmesi iktidarın seçimlere giderken işçi sınıfına taviz vermek zorunda kalmış olmasından başka bir anlam ifade etmez. Geçmişte de gördüğümüz gibi seçimlerden istediği sonucu alır almaz işçi sınıfının mevcut haklarına saldıracak. Asgari ücretin arttırılıp, ardından zamların geliyor oluşu gibi. İktidarın azıcık hak vermesi fazlasını almasına işarettir.  Taşeron işçiler ayrımsız ve farksız tüm taşeron işçilere kadro söylemeni terk etmezlerse, genel işçi sınıfının taleplerini savunurlarsa gerçekten kadrolu çalışabilirler.